УЕФА ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2020/21

Инѕаги: Играњето со Баерн ни е награда за петгодишниот труд

Вечерва римски Лацио го пречекува бранителот на тронот Баерн во натпревар во кој ќе се соочат и двата надобри напаѓачи на Стариот континент.

По големиот пост Лацио сезонава повторно настапува во елитата на европскиот фудбал. Дури и ја мина фазата по групи, а сега во осминафиналето го чека двобој против најдобриот, европскиот и свретскиот шампион Баерн.

„Преубаво е, ова е кулминација на петгодишната заедничка работа со оваа прекрасна група. Ќе се обидеме да го одиграме натпреварот со позитивен безгрижен карактер и за нас карактеристичната смиреност“, рече тренерот Симоне Инѕаги на официјалната прес-конференција.

Баерн доаѓа во Рим после една мини-криза во Бундеслигата каде на два натпревара освои само бод.

„Баерн штотуку стана светски шампион, забележа реми и пораз во последните два натпревара, но после пет последователни победи“.

„Долго време како знаевме дека конечно ќе ни дојде ваква ноќ. Од завчера мислиме на овој натпревар. Ова е шлагот на тортата за работата која ја направивме“, гордо вели Инѕаги.

Прашање е како Лацио ќе му се спротивстави на моќниот Баерн. Традиционалната напаѓачка игра на „Бјанкочелестите“ против германската машинерија може да се покаже погудба.

„Јас работам врз основа на силината на Лацио, не врз основа на слабостите на Баерн. Ќе се обидеме да го прикажеме најдоброто од нас. Сакаме да бидеме во игра секаде. Свесни сме дека тие се тим против кој е речиси невозможно да се игра, но и во минатото во вакви натрпревари сме покажале добра игра, иако не сме биле фаворити“.

Во Рим ќе се врати поранешниот напаѓач на Лацио, Мирослав Клосе, кој од 2011 до пензионирањето во 2016 ги бранеше боите на овој клуб. Токму во неговата последна сезона Инѕаги ја почна тренерската кариера. Сега Клосе е помошник тренер во таборот на Ханси Флик.

„Мило ми е што повторно ќе се видиме, тој многу ми помогна во моите први натпревари како тренер. Ми имаат кажувано убави работи за него како тренер, но верувам дека можеме да се справиме со натпревари како овој на најдобриот можен начин“.

Дуелот на Лацио и Баерн ќе биде и дуел на едни од најдобрите голгетери на светот, Чиро Имобиле и Роберт Левандовски.

„Тие се двајца вонсериски напаѓачи. Имобиле ја освои Златната копачка, нешто поради кое сме горди. Левандовски ја освои Златната топка...“

Натпреварот почнува во 21 часот на „Олимпико“ во Рим, а правдата ќе ја дели израелскиот судија Орел Гринфелд.

реклама

Ова е можеби најлошиот начин да му соопштите на партнерот дека сте бремена

Read more

Најмали меѓу комшиите: Како стоиме на мапата за големина на пениси во Европа?

Read more

Делчевец пронајде лек за корона

Read more

Како изгледа телевизор од 400.000 долари?

Read more

Фудбал

Удар за ПСЖ: Кин е позитивен, ја пропушта Барса

Read more

Пикси е новиот селектор на Србија

Read more

Пелистер продолжува да гази, Работнички ја сопре Шкендија

Read more

Артета ги поби гласини дека ќе ја преземе Барса

Read more
 

Спорт

Удар за ПСЖ: Кин е позитивен, ја пропушта Барса

Читај повеќе

Пикси е новиот селектор на Србија

Читај повеќе

Пелистер продолжува да гази, Работнички ја сопре Шкендија

Читај повеќе

Артета ги поби гласини дека ќе ја преземе Барса

Читај повеќе
  • play_arrow

Политика и спорт: Што се случува во кинеската Суперлига?

Читај повеќе

Буфон откри кога планира да се пензионира... ќе поигра уште малку

Читај повеќе

Мистериозна повреда го мачи Дибала, лекарите не знаат како да му помогнат

Читај повеќе

Попович го критикуваше гувернерот на Тексас за укинувањето на маските

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови од 20. коло во 1.МФЛ

Читај повеќе