СЕРИЈА А 2021/22

Инѕаги: Јуве само од пенал можеше да даде гол

Тренерот на Интер вели дека во однос на синоќешното Дерби д'Италија неговиот противник можел да постигне гол единствено преку белата точка, што всушност и се случи благодарение на контроверзен пенал.

Симоне Инѕаги не може да биде задоволен од бодот кој неговиот Интер го освои пред своите навивачи синоќа на „Џузепе Меаца“. Интер имаше водство уште од 17-тата минута со голот на Един Џеко од, но трите бода ги загуби на минута пред крајот кога по интервенција на ВАР Јувентус доби удар од белата точка, пенал кој крена огромна порашина на Чизмата, по којзнае кој пат.

„Мислам дека тоа беше единствениот начин како да примиме гол. Разочарувачки е бидејќи имав чувство дека го контролираме натпреварот од почетокот до крајот, на Јувентус не им дозволивме ништо и не сум среќен гледајќи како губиме два поена“, вели предводникот на „Нераѕурите“ за DAZN.

Инцидентот се случи на самата линија од шестнаесетникот кога Алекса Сандро ја исфрли топката, а потоа Думфрис го поткачи него по ногата. Судијата првично покажа играта да продолжи бидејќи самиот Бразилец ја исфрли топката од себе, но потоа го повикаа од ВАР, а резултатот на крајот беше пенал.

„Судијата беше токму кај местото на настанот, можеше да види што се случи и немаше потреба да го викаат за да прегледува. Разочаран сум поради нашите навивачи бидејќи игравме добро и заслуживме повеќе“, додава Инѕаги.

Remote video URL

Реакцијата на Инѕаги за досудениот пенал беше многу нервозна по што главниот судија Маурицио Мариани му покажа црвен картон и го прати во подтрибинскиот простор.

„Воопшто не бевме под притисок, имавме контрола од почеток до крај. Признавам дека мојата реакција не беше добра, но во тој момент чувствував дека тоа не беше работа за ВАР“.

„Како тренер, во 89-тата минута од ваков натпревар, со судија кој е токму таму и вели играта да продолжи, нормално е да се биде гневен како што бев јас“, дополнува тој.

„Потрошивме многу енергија играјќи пресинг низ целиот терен во првото полувреме, знаевме дека Јуве може да ги внесе од клупа Кјеза, Дибала и останатите, па затоа излеговме подлабоко. Но, јас и натаму тврдам дека на Јуве не му дозволивме ништо“.

„Јувентус е екипа која експлодира на контри, а ние тоа не им го дозволивме. Целиот тим работеше напорно, си помагаа еден со друг и затоа резултатот за нас е поразителен“, заврши разочараниот Симоне Инѕаги.

Со ремито Интер не успеа да се доближи до водечките Наполи и Милан кои имаат 25 бодови наспроти 18 на Интер. Јувентус е на 6. место со 15, колку што имаат и Аталанта и Фиорентина.

URL
реклама

Кои се најголемите опасности од гледање порно филмови?

Read more

Како точно се пресметува возраста на кучињата во човечки години?

Read more

Што е поздраво - свинска маст или масло?

Read more

Кое е вашето идеално место за секс според хороскопот?

Read more

Фудбал

Левандовски му честита на Меси за Златната топка и им се заблагодари на сите

Read more

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Read more

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Read more

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Read more
 

Спорт

Левандовски му честита на Меси за Златната топка и им се заблагодари на сите

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси: Левандовски ја заслужи Златната топка во 2020

Читај повеќе

Кошаркарите водеа на полувреме, па загубија од Украина

Читај повеќе

Нејмар два месеца во аут поради повредата на зглобот

Читај повеќе

Направена жрепката за Светското клупско првенство на ФИФА

Читај повеќе

Најдобриот голман во светот не е прв избор ни во својот клуб

Читај повеќе

Вечерва се доделува Златната топка: Кој ќе ја освои?

Читај повеќе

Јунајтед го назначи Рангник за привремен тренер

Читај повеќе

Медведев: Ѓоковиќ треба да чести вечера

Читај повеќе