iPhone 14 добива голема надградба на предната камера

Според протечените информации, селфи камерата на новите iPhone уреди добива автофокус и подобрена леќа, а ќе чини трипати повеќе од постоечката.

Често се случува производителите на паметни телефони малку да ги занемарат селфи камерите, а iPhone не е исклучок. Apple ги нема значително подобрено селфи камерите на своите телефони уште од моделот iPhone 11, но наскоро на ова поле доаѓа голема надградба.

Според Мин-Чи Куо, многу доверлив аналитичар кога станува збор за протечени информации од Apple, компанијата планира да додаде автофокус на предната камера на моделите на iPhone 14.

Ова не е прв пат до нас да стигнува ваква информација, но постојаното повторување на истите информации од различни извори сега покажува дека аналитичарите се убедени во тоа, а голема е веројатноста дека ќе се остварат.

Автоматскиот фокус не е единствената надградба што може да ја добие селфи камерата, бидејќи Куо исто така тврди дека Apple ќе користи леќа со шест елементи, во споредба со петте елементи во моделите на iPhone 13. Ова се однесува на бројот на поединечни стаклени делови во внатрешноста на објективот. Иако тоа не мора да значи дека квалитетот на сликата ќе биде подобар, во овој случај немаме дилема, особено што Куо оваа промена ја опишува како надградба.

Изнесените информации важат за сите нови модели на iPhone, а не само за најскапите. Затоа, веројатно е дека селфи камерите на новите уреди, без разлика кој ќе го изберете, ќе понудат значително подобрени перформанси во споредба со претходните iPhone уреди, доколку оваа информација е точна.

Според информациите кои ни стигнаа претходно, Apple наводно ќе користи сензори од јужнокорејски производители, а цената на тие сензори ќе биде три пати повисока од постоечките.

Што носи автофокусот?

Според Куо, користењето на автоматскиот фокус ќе доведе до „значително подобрени перформанси за селфи и видео. Тековните iPhone уреди користат селфи камери со фиксиран фокус, што значи дека објективот не може да се прилагоди и количината на сцена во фокус е конзистентна на сите снимки. Кај автоматскиот фокус, сепак, можете да го оптимизирате фокусот за видот на сликата што сакате да ја снимите, овозможувајќи поразновидни снимки и потенцијално подобрена острина.

Тагови
реклама

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Мобилни

Infinix Zero Ultra се полни од од 0 до 100%  за 12 минути 

Read more

Функциите на камерата од серијата Xiaomi 12T носат корисничко искуство какво што не сте виделе досега

Read more

Xiaomi ги претстави 12Т и 12Т Pro

Read more

Откриени нови детали за серијата Galaxy S23 на Samsung

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Снупи ќе патува до Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Фудбалерка ја има највисоката оценка на FIFA 23

Читај повеќе
  • play_arrow

Infinix Zero Ultra се полни од од 0 до 100%  за 12 минути 

Читај повеќе

Закерберг, фала ти многу: Рекламите доаѓаат и на профилите на Instagram

Читај повеќе
  • filter

Функциите на камерата од серијата Xiaomi 12T носат корисничко искуство какво што не сте виделе досега

Читај повеќе

Нуркање: Кратка историја за изумот дизајниран за потребите на шпанската Круна

Читај повеќе

Никол Мен стана првата жена со домородно потекло која отпатува во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Турците први во светот имаат брод без екипаж за електронско војување

Читај повеќе
  • filter

Секојдневните задачи стануваат едноставни со новите Xiaomi AIoT производи

Читај повеќе