iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Добро познатиот сајт DxOMark го тестираше квалитетот на камерата на iPhone 14 Pro, а најновиот телефон на Apple постигна завиден резултат.

На почетокот на септември Apple ја претстави својата нова серија на iPhone уреди. За жал, iPhone 14 не донесе речиси ништо ново, но тоа не е случај со моделите iPhone 14 Pro. Покрај отстранувањето на засекот, воведувањето на системот Dynamic Island и новиот чипсет А16, еден од најголемите новитети е всушност подобрениот хардвер на камерата, бидејќи компанијата го зголеми бројот на мегапиксели за првпат по моделот iPhone 6S - од 12 до 48.

Како што обично се случува по лансирањето на новите уреди, целиот свет чекаше прегледи за овие паметни телефони, но оние кои беа заинтересирани за квалитетот на камерата знаеја дека треба да ги чекаат DxOMark, лабораторијата за проценка на квалитетот која ги обезбедува резултатите од научните тестови на леќи и фотоапарати веќе 15 години.

На нивниот тест неодамна учествуваше и iPhone 14 Pro, а камерите на овој уред импресионираа, постигнувајќи вкупен резултат од 146 поени, што е втор најдобар резултат на глобалната листа на паметни телефони. Првото место, со вкупен резултат од 147 поени, го држи Honor Magic4 Ultimate.

Иако iPhone 14 Pro не успеа да ја добие титулата за телефон со најдобра камера, се најде на првото место кога станува збор за видеоперформансите и селфи камерата.

Remote video URL

Како што наведуваат на веб-страницата DxOMark, фотографиите со предната камера обезбедуваат одличен динамички опсег, експозиција, како и ефектот bokeh. Полни се со детали, а тоновите на кожата се прецизни - освен во најсложените услови.

Кога станува збор за квалитетот на видеоснимките, новиот iPhone, како и неговиот претходник, продолжува да доминира на ова поле. Покрај квалитетот на сликата, DxOMark ја пофали и стабилизацијата, додавајќи дека и автофокусот е сигурен и прецизен.

Иако постигна одличен резултат, iPhone 14 Pro, исто како и iPhone 14 Pro Max, немаше беспрекорно лансирање, но корисниците масовно известуваа дека имаат проблем со тресење и зуење на камерата. За среќа, Apple брзо реагираше и го реши овој проблем со ажурирањето на iOS 16.0.2.

Тагови
реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Мобилни

Серијата Galaxy S23 на Samsung ќе има функции за сателитска комуникација

Read more

iPhone 15 ќе биде изработен од титаниум и ќе има заоблени рабови

Read more

Аналитичар најавува значително побрзи iPhone 15 модели

Read more

Откриени детали за новиот смартфон OnePlus 11

Read more
 

Гик

Во кинески музеј изложени 20.000 јајца од диносауруси

Читај повеќе

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Читај повеќе

Дали сте подготвени за нова тура бесплатни игри секој ден?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Гејмер направи симулатор за играње од Alfa Romeo

Читај повеќе

Дали Apple ве следи веднаш штом ќе ја стартувате App Store?

Читај повеќе

Airplane mode заминува во историјата во Европа

Читај повеќе

НАСА објави фасцинантен поглед на Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow

Што е темна материја, а што темна енергија?

Читај повеќе

Rolls-Royce успешно тестираше авионски мотор на водороден погон

Читај повеќе