iPhone 15 ќе биде изработен од титаниум и ќе има заоблени рабови

Иако остануваат уште 10 месеци до лансирањето на новите iPhone телефони, аналитичарите тврдат дека знаат што можеме да очекуваме.

Судејќи според најновите информации од сигурен аналитичар, Apple ќе го промени дизајнот на рабовите на серијата телефони iPhone 15 и ќе користи титаниум за изработка на куќиштето. Како што е наведено, новите iPhone уреди ќе имаат заоблени задни рабови, а не рамни какво во изминаатите три генерации.

Ако сте запознаени со историјата на телефоните на Apple, овој дизајн ќе ви звучи познато, бидејќи нешто слично веќе видовме во 2013 година, кога технолошкиот гигант го претстави iPhone 5C, кој имаше правилни рабови на предната страна и заоблени рабови на задниот дел.

„Според раните информации што ги имам, iPhone 15 ќе има нов дизајн на рабовите. Аголот на задниот раб ќе биде заоблен“, вели аналитичарот ShrimpApplePro.

„Исто така, материјалот ќе биде титаниум“.

URL

Иако уште е рано премногу сериозно да ги сфатиме пишувањата за финалниот дизајн, веста за заоблените рабови не ни изгледа толку туѓо, особено откако Apple го донесе овој дизајн на своите нови MacBook лаптопи, чии рабови се правилни на врвот и заоблени на дното.

Дополнително, иако ова е првпат да слушаме за заоблени рабови, ова не е првпат титаниумот да се споменува како материјал за изработка на телефон. Иако во гласините се спомнуваше дека iPhone 14 Pro ќе биде направен од овој метал, тоа не се случи, но го видовме паметниот часовник Apple Watch Ultra, чие куќиште е направено од титаниум. Apple за своите телефони користеше само алуминиум и нерѓосувачки челик, па останува да видиме дали шпекулациите ќе се остварат, особено ако се земе предвид колку проблеми имаат со производството на уредите.

Аналитичарите исто така најавуваат и значително побрзи iPhone 15 модели.

Тагови
реклама

Падна нов договор за цената на руската нафта

Read more

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Read more

Нефудбалските моменти меѓу Србија и Швајцарија: Провокации на сите страни

Read more

Бојата на столицата може да открие дали имате висок холестерол

Read more

Мобилни

Кои телефони на Nokia ќе добијат Android 13?

Read more

Новите телефони ќе можe да преживеат пад на бетон

Read more

Серијата Galaxy S23 на Samsung ќе има функции за сателитска комуникација

Read more

iPhone 15 ќе биде изработен од титаниум и ќе има заоблени рабови

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Што ако НАСА никогаш не постоеше?

Читај повеќе

Кои телефони на Nokia ќе добијат Android 13?

Читај повеќе

Чудни минерали што ги нема на Земјата откриени во астероид кој паднал во Африка

Читај повеќе

Apple тестира еден од најважните новитети за iOS

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа глобално затоплување од 3°C?

Читај повеќе

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Читај повеќе
  • filter

Столбовите на создавањето какви што не сме ги виделе досега

Читај повеќе

Маск ги зголеми цените на Starlink за Украинците

Читај повеќе
  • play_arrow

Новите телефони ќе можe да преживеат пад на бетон

Читај повеќе