iPhone 15 ќе добие USB-C порт

Според аналитичарот Минг-Чи Куа, Apple ќе го отфрли својот Lightning порт и ќе се префрли на USB-C на сите или можеби некои модели од линијата iPhone 15, кои се очекуваат во втората половина на 2023 година.

Уште од моделот iPhone 5, Apple го користи Lightning портот на своите телефони, и покрај фактот што најголемиот дел од индустријата се префрли на USB-C. Во својата последна објава на Twitter, Куо сугерираше дека Apple ќе го одбие портот Lightning во текот на 2023 година.

Според аналитичарите, USB-C портот треба да ја подобри брзината на пренос на податоци на моделите на iPhone, како и да ја подобри брзината на полнење на батеријата на телефонот.

Една од можните причини зошто Apple реши конечно да се префрли на USB-C портот после толку години, е зголемениот притисок што го наметнува Европската Унија по ова прашање.

ЕУ продолжува да спроведува мерки и да донесува регулативи кои на крајот ќе го принудат Apple да го прифати USB-C портот на сите свои модели на iPhone, како и iPad и AirPods што се продаваат во Европа.

Поголемиот дел од линијата iPad на Apple веќе има USB-C за побрз пренос на податоци. Apple, исто така, може да одлучи да ги создаде своите уреди целосно без порти и целосно да се потпира на MagSafe за пренос и полнење на датотеки.

Тагови
реклама

Каков телефон користи Бил Гејтс?

Read more

Mercedes го претстави идниот ривал на Porsche Taycan

Read more

Русите го „издадоа“ Путин?

Read more

Голем неделен љубовен хороскоп: На кого ќе му се врати старата љубов?

Read more

Хардвер

Дали е штетно лаптопот да биде вклучен на полнач цело време?

Read more

iPhone не е единствениот кој се префрла на USB-C порт

Read more

iPhone 15 ќе добие USB-C порт

Read more

Apple го згасна iPod: Крај по повеќе од 20 години музичка револуција

Read more
 

Гик

Соларни панели кои се полнат ноќе - како функционираат?

Читај повеќе
  • play_arrow

Игрицата WRC Generations доаѓа во октомври со историски и нови рели автомобили

Читај повеќе

Јапонија со помош на САД сака да испрати астронаут на Месечината

Читај повеќе

Каков телефон користи Бил Гејтс?

Читај повеќе

Voyager 1 e надвор од Сончевиот Систем и уште испраќа мистериозни податоци

Читај повеќе

WhatsApp ќе ја прекине поддршката за iOS 10 и iOS 11

Читај повеќе

Xiaomi и Leica ќе претстават нов смартфон во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Starliner на Boeing првпат стигна до Меѓународната вселенска станица

Читај повеќе

Apple ќе го претстави iPhone 14 на 13 септември

Читај повеќе