Иран: Американските напади на Сирија поттикнуваат тероризам

Вчерашните напади на американското воено воздухопловство врз позициите на проиранските паравоени сили на истокот на Сирија поттикнуваат тероризам во регионот, оцени денеска Али Шамкани, висок функционер на иранскиот Совет за национална безбедност.

– Американскиот напад ги охрабрува и пошироките активности на терористичката Исламска држава во регионот. Овие напади започнуваат нов круг организиран тероризам, предупреди Шамкани за време на состанокот со ирачкиот министер за надворешни работи Фуад Хусеин.

Шамкани рече дека Иран „ќе се спротивстави на плановите на САД за заживување на тероризмот во регионот“.

Претходно Вашингтон соопшти дека нападите врз позициите на проиранската паравоена група Катаиб Хезболах недалеку од границата со Ирак, се одговор на ракетни напади врз американски цели во Ирак.

Неименуван ирачки официјален претставник рече дека во американски напади еден борец е убиен и четворица ранети. 

реклама

Ѕирнете во луксузната вила на Новак Ѓоковиќ во Шпанија

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Убавица на денот: Луција Јаворчекова

Read more

Свет

Ангела Меркел ја прими вакцината на AstraZeneca

Read more

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Read more

Директорот на Pfizer: Најверојатно ќе треба и трета доза од вакцината

Read more

Пентагон: Снимките на НЛО од 2019 година се автентични

Read more
 

Вести

Куќен притвор за Драги Рашковски

Читај повеќе

Ангела Меркел ја прими вакцината на AstraZeneca

Читај повеќе

Нови 908 случаи од 3.616 тестирања, 31 починат, 732 оздравени пациенти

Читај повеќе

Заев: Има пари во Буџетот за петтиот пакет мерки

Читај повеќе

Продолжен рокот за пријавување на новинари и на медиумски работници за вакцинација

Читај повеќе

Заев, Села и Гаши постигнаа решение, деталите ќе се соопштат откако ќе се стават на хартија

Читај повеќе

Филипче: Ќе се испитуваат антитела на товар на Фондот, но под одредени критериуми

Читај повеќе

ЕМА истражува нова нуспојава од вакцината на AstraZeneca

Читај повеќе

Во тек истрага за софтверот за контрола во сообраќајот, сомнение за причинета штета на Буџетот од 180 илјади евра

Читај повеќе