Иран демантира дека стои зад нападите на нафтените постројки во Саудиска Арабија

Дубаи, 15 септември 2019 (МИА) – Иранското Министерство за надворешни работи ги отфрли обвинувањата од САД дека стои зад нападите врз нафтените постројки во Саудиска Арабија, оценувајќи ги како дел од вашингтонската политика на „големи лаги“.

Портпаролот на иранското МНР, Абас Мусави, изјави дека Вашингтон спроведува политика на „максимален притисок“ врз Иран, но заради својот неуспех сега се служи со „максимални лаги“, пренесоа американските медиуми.

Вчерашните напади на беспилотните летала на јеменските бунтовници Хути врз најголемата постројка за преработка на нафта и едно големо нафтено поле во Саудиска Арабија влијаеше на привремената суспензија на производството на нафта на локациите Абкаик и Хураис.

Американскиот претседател Доналд Трамп по нападите го повика саудискиот престолонаследник Салман и му ја изрази американската поддршка.

реклама

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Зголемен број заразени со COVID-19, можно воведување карантин во одредени општини

Read more

Британскиот парламент забранува секс со лице од друго семејство и надвор од домот

Read more

Свет

Трамп ја ангажира војската да ги растера демонстрантите во Вашингтон

Read more

Братот на Џорџ Флојд го осуди насилството, бара мир

Read more

ФБИ распоредува единици низ САД поради протестите

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Вести

Филипче: Да ги почитуваме мерките за побрзо да ја надминеме епидемијата

Читај повеќе

Седумгодишник паднал од тераса во Кавадарци, пренесен на скопските клиники

Читај повеќе

Регистрирани 585 прекршоци за неносење маски, за 337 лица решенија за изолација

Читај повеќе

Грција ќе го плаќа сместувањето на туристите ако се разболат од вирусот

Читај повеќе

Третина од заболените без никакви симптоми

Читај повеќе
  • filter

Трамп ја ангажира војската да ги растера демонстрантите во Вашингтон

Читај повеќе

СДСМ инсистира за избори на 5 јули, за ВМРО-ДПМНЕ изборите не се приоритет

Читај повеќе

Зголемен број заразени со COVID-19, можно воведување карантин во одредени општини

Читај повеќе

Катица Јанева ќе даде завршни зборови во „Рекет”

Читај повеќе