Иран го потврди нападот на танкерот, можна е еколошка катастрофа

Техеран потврди дека ирански нафтен танкер бил нападнат во Црвеното Море од засега непознат напаѓач кој предизвикал излевање на нафта во морето.

Иранскиот Министер за надворешни работи Абас Мусави ги потврди информациите кои синоќа се раширија низ светот. 

„Танкерот е погоден од два проектила за време од половина час од источната страна на Црвеното Море“, изјави Мусави не прецизирајќи за каков тип на проектили станува збор.

„Оние што стојат зад нападот се одговорни за последиците од оваа опасна авантура, вклучувајќи го и опасното загадување на природата кое ќе настане поради истекувањето“, рече тој.

Инцидентот се случил на околу стотина километри од саудискиот пристаништен град Џеда. Танкерот бил драстично оштетен во двата главни резервоари предизвикувајќи неконтролирано истекување на нафта во морето.

реклама

Свет

Кадиров: Макрон да престане со напади врз верата

Read more

Повеќе од 200.000 тони пластика годишно протекуваат во Средоземното Море

Read more

Рекорден број починати од COVID-19 во Русија

Read more

Продолжуваат протестите во Полска поради законот за абортус

Read more

Вести

Филипче: Полициски час не е трајно решение, мора да се почитуваат мерките за заштита

Читај повеќе

Промовирана монографијата „30 години Театар за деца и младинци – Сон што трае“

Читај повеќе

Јовески: Се истражуваат и други недвижности за случајот „Плацеви на Водно”

Читај повеќе

Дневен ковид биланс: 628 новозаразени и нови 15 починати

Читај повеќе

Владата ја одржа 16-тата седница

Читај повеќе

Премиерот Заев негативен на COVID-19

Читај повеќе

Одобрена набавката на лекот ремдесивир прифатен во терапијата за COVID-19

Читај повеќе

Кадиров: Макрон да престане со напади врз верата

Читај повеќе

Повеќе од 200.000 тони пластика годишно протекуваат во Средоземното Море

Читај повеќе