Иран го претстави ракетниот систем Bavar-373, пандан на рускиот S-300

Техеран, 22 август 2019 (МИА) – Иран денеска претстави нов мобилен ракетен систем земја-воздух од домашно прозиводство.

Станува збор за систем на ракета со долг досег, што наводно може да погоди цели на одалеченост од 200 километри, пренесуваат британските медиуми.

На церемонијата на покажување на системот Bavar-373, што иранските медиуми го опишаа како пандан на рускиот ракетен систем S-300, присуствуваше и иранскиот претседател Хасан Рохани.

Системот беше претставен на Денот на иранската одбранбена индустрија.

 

реклама

Што треба да јадете за да набилдате мускули побрзо?

Read more

Седум особини кои покажуваат дека сте натпросечно интелигентни

Read more

Никогаш не вртете грб на гладна камила: Најопасните селфи фотографии

Read more

Дали Швеѓаните го победија коронавирусот со нивната стратегија?

Read more

Свет

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Read more

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Руското Обвинителство бара да го сослуша Навални во Германија

Read more

Дали Швеѓаните го победија коронавирусот со нивната стратегија?

Read more

Вести

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Читај повеќе

Кои се измените на законите за основно и средно образование?

Читај повеќе

Во Кривичен продолжува судењето за „Таргет-Тврдина“

Читај повеќе

Сончево со мала до умерена облачност

Читај повеќе

Почина деветмесечно бебе во струмичката болница, полицијата спречи нов инцидент

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Руското Обвинителство бара да го сослуша Навални во Германија

Читај повеќе

Дали Швеѓаните го победија коронавирусот со нивната стратегија?

Читај повеќе

Нови 45 случаи, 7 лица починаа од COVID-19

Читај повеќе