Иран ќе егзекутира агент на ЦИА, вмешан во убиството на генералот Солејмани

Ирански граѓанин кој им дал информации на американските и израелските служби за локацијата каде се наоѓа убиениот генерал Касем Солејмани, наскоро ќе биде егзекутиран, соопшти денеска претставник на иранските судски органи.

Со напад со дрон САД на 3 јануари го убија генералот Солејмани, командант на специјалните сили „Кудс“ на иранската Револуционерна гарда. Вашингтон го обвинуваше Сулејмани за организирање напади врз американските сили во регионот.

Махмуд Мусави-Мајд, еден од шпионите на ЦИА и Мосад, беше осуден на смртна казна.

– Тој на нашите непријатели им дал информации за тоа каде се наоѓа маченикот Солејмани, изјави во телевизиското обраќање судскиот портпарол Голахосеин Есмаили.

По убиството на Солејмани, Иран на 8 јануари одговори со ракетен напад врз американска база во Ирак. Во нападот не беа убиени ниту повредени американски војници, но стотици од нив подоцна беа дијагностицирани со мозочни трауми.

реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Свет

Бајден: Вакцинацијата во САД нема да биде задолжителна

Read more

Нов „предизвикан“ земјотрес регистриран во Стразбур

Read more

Разбиена мрежа за шверц на тутун и проституција меѓу Бугарија и Франција

Read more

Ердоган: Се надевам дека Франција ќе се ослободи од Макрон

Read more

Вести

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 881 пациент, има слободни кревети

Читај повеќе

Каракачанов се согласи со Заев: Власта во Бугарија била со Хитлер, но тоа не значи дека Бугарите се фашисти

Читај повеќе

Филипче: Ремдесивир и Фавира да се земаат само во консултација со лекарите

Читај повеќе

Еден загинат и тројца повредени при излетување на возило од автопатот Куманово -Скопје

Читај повеќе

Оружје и муниција пронајдени при претрес во селата Чифлик и Ржаничино

Читај повеќе

Бајден: Вакцинацијата во САД нема да биде задолжителна

Читај повеќе

Изречени 540 санкции за неносење маска

Читај повеќе

Сончево со слаб ветер, по котлините магла

Читај повеќе

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Читај повеќе