Иран лансира сателит за снимање: Америка реагира, се огласи и Техеран

МАКФАКС
/ 27.09.2023 / 12:42

Иран денеска објави дека успешно лансирал сателит за снимање во вселената.

Државната агенција IRNA, повикувајќи се на министерот за комуникации, Иса Зарепур, објави дека сателитот „Ноор-3“ бил лансиран во орбитата на 450 километри над површината на Земјата, пренесе AP.

Зарепур рече дека воздушната гранка на Иранската револуционерна гарда го извршила најновото лансирање сателит.

САД велат дека лансирањето ирански сателити е против резолуцијата на Советот за безбедност на ОН и го повикаа Техеран да не презема никакви дејства поврзани со балистички ракети способни да испорачуваат нуклеарно оружје.

Иран вели дека лансирањето на сателитот и ракетните тестови немаат воена компонента.

реклама

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more

Астро љубов: Какви бивши сте според хороскопскиот знак?

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Свет

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Read more

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Read more

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Read more

ЕУ се договори како ќе ја регулира вештачката интелигенција

Read more
 

Вести

Ужас во центарот на Белград: Судир на трамвај и такси

Читај повеќе

Јужна Америка пред ескалација: Мадуро потпишува закони за анексија на делови од Гвајана

Читај повеќе

Полицијата го најде 20-годишникот кој канеше на кафе ученичка во Карбинци, не утврдила елементи на кривично дело

Читај повеќе

Топлотен бран ја погоди Австралија: Речиси 15°C над просекот во Сиднеј

Читај повеќе

Нацрт-резолуција: Израел мора да ги почитува хуманитарните обврски

Читај повеќе

ЕУ се договори како ќе ја регулира вештачката интелигенција

Читај повеќе

Сончево и студено, попладне облачноста ќе се зголемува

Читај повеќе
  • filter

Спречен шверц на повеќе од 500 делови за камиони

Читај повеќе

ЦУК: Најбарана Итната медицинска помош со 51% од реалните повици на 112

Читај повеќе