Иран му одговори на Трамп: Сте собориле ваш дрон, наш сигурно не

Заменик-министерот за надвореши работи на Иран Абас Аракчи ја демантираше веста дека во Ормускиот Теснец било соборено иранско беспилотно летало.

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера се пофали дека американската Морнарица уништила ирански дрон.

„Не сме изгубиле никакво беспилотно летало, ни во Ормускиот Теснец, ниту на друго место. Се плашам дека USS Boxer соборил американски дрон по грешка!“, напиша Аракчи на Twitter, алудирајќи на американскиот воен брод за кој Вашингтон тврди дека е одговорен за соборувањето.

Трамп вчера тврдеше дека дрононот летал на околу 1.000 метри од USS Boxer и дека „ги игнорирал“ повиците да се повлече.

Тој додаде дека станува збор за уште една непријателска акција на Иран, повикувајќи ги и другите земји да ги осудат, како што рече, обидите на Иран да ја наруши слободната пловидба и глобалната трговија во стратешките поморски патишта во Персискиот Залив.

Наводното соборување на дронот е само уште една епизода во судирот меѓу САД и Иран во Персискиот Залив.

реклама

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Ерик Робертс е најзафатениот актер во Холивуд

Read more

Истражување: Децата кои имале строги родители тешко се снаоѓаат во љубовните врски

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

СЗО: Кризата со коронавирусот може да се продлабочи

Read more

Градоначалникот на Сеул кој се самоуби бил обвинет за сексуална злоупотреба

Read more

Гејтс: Лекот и вакцините треба да бидат достапни за сите, не само за богатите

Read more

Вести

ДИК: 723 лица заболени од COVID-19 и во самоизолација го искористиле правото на глас

Читај повеќе

Се укинува забраната во ресторани и кафулиња да седат само двајца на иста маса

Читај повеќе

Усвоени здравствените протоколи за работа на плажите и базените

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

МЗ: Денеска 6 лица даруваа крвна плазма, досега се обезбедени 52 единици за третман на пациенти

Читај повеќе

СЗО: Кризата со коронавирусот може да се продлабочи

Читај повеќе

До 15 часот гласале 340 лица со COVID-19 и во самоизолација

Читај повеќе

Двајца мигранти држеле во заложништво други 19 мигранти во Ваксинце

Читај повеќе

Косово воведе задолжителен тест за COVID-19 за граѓаните на Северна Македонија, БиХ и Црна Гора

Читај повеќе