Иран му одговори на Трамп: Сте собориле ваш дрон, наш сигурно не

Заменик-министерот за надвореши работи на Иран Абас Аракчи ја демантираше веста дека во Ормускиот Теснец било соборено иранско беспилотно летало.

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера се пофали дека американската Морнарица уништила ирански дрон.

„Не сме изгубиле никакво беспилотно летало, ни во Ормускиот Теснец, ниту на друго место. Се плашам дека USS Boxer соборил американски дрон по грешка!“, напиша Аракчи на Twitter, алудирајќи на американскиот воен брод за кој Вашингтон тврди дека е одговорен за соборувањето.

Трамп вчера тврдеше дека дрононот летал на околу 1.000 метри од USS Boxer и дека „ги игнорирал“ повиците да се повлече.

Тој додаде дека станува збор за уште една непријателска акција на Иран, повикувајќи ги и другите земји да ги осудат, како што рече, обидите на Иран да ја наруши слободната пловидба и глобалната трговија во стратешките поморски патишта во Персискиот Залив.

Наводното соборување на дронот е само уште една епизода во судирот меѓу САД и Иран во Персискиот Залив.

реклама

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Read more

Дали „Симпсонови“ ја предвидоа победата на Камала уште пред 21 година?

Read more

Вакцината против корона ќе ве направи геј – штетно и бизарно тврдење на израелски рабин

Read more

Зошто е лошо да го вклучите греењето пред да почнете да возите?

Read more

Свет

Повеќе од 70 милиони излекувани пациенти од COVID-19 во светот

Read more

Pfizer испорачува двојно помалку вакцини, Европа незадоволна

Read more

Во Италија уапсени 50 луѓе поради Ндрангета, истрага и против политичари

Read more

Во пожар во дом за стари лица во Харков загинаа најмалку 15 луѓе

Read more
 

Вести

Повеќе од 70 милиони излекувани пациенти од COVID-19 во светот

Читај повеќе

Pfizer испорачува двојно помалку вакцини, Европа незадоволна

Читај повеќе

Филипче: Државата има капацитет да спроведе попис во време на пандемија

Читај повеќе

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Читај повеќе

Без струја утре делови од Карпош, Чаир, Драчево и Долно Соње, без вода населбата Усје

Читај повеќе

Во Италија уапсени 50 луѓе поради Ндрангета, истрага и против политичари

Читај повеќе

Приведени две лица барани со потерница за издржување затворска казна

Читај повеќе

Нови 356 случаи, 15 починати и 587 оздравени

Читај повеќе

Фетаи не отстапи од обвинението за тероризам на завршниот збор за случајот „Монструм

Читај повеќе