Иран осуди на смрт две активистки за ЛГБТК+ права

МИА/КАЈГАНА
/ 05.09.2022 / 15:58

Две активистки за права на ЛГБТК+ лицата се осудени на смрт во Иран под обвинение за промовирање хомосексуалност, соопштија денеска активисти и апелираа меѓународната заедница да спречи извршување на пресудата.

Захра Седиги Хамедани (31) и Елхам Чубдару (24) се осудени во северозападниот град Урмија, информираше курдската организација за човекови права „Хенгав“.

URL

Активистките, кои и самите се дел од ЛГБТК+ заедницата, сега се во женското одделение на затворот во Урмија.

Шади Амин, координаторка на иранската организација за одбрана на права на ЛГБТК+ лица „6Ранг“, со седиште во Германија, ја потврди пресудата против двете млади жени.

URL

– Ги повикуваме сега Германија и другите странски влади да извршат притисок врз Иран со цел активистките да бидат ослободени, апелираше таа.

Како што таа додаде, ова не е првпат жена да биде осудена на смртна казна во Иран поради својата сексуална ориентација.

Тагови
реклама

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Свет

Голем пресврт на Зеленски, подготвен е да разговара со Русија

Read more

Германската војска за прв пат го употреби моќниот HIMARS

Read more

Орбан: Планот на Трамп за мир во Украина е добро разработен

Read more

Ене го на покривот – нова снимка од атентатот на Трамп: Очевидци покажуваат со прст кон напаѓачот и викаат кон полицијата

Read more
 

Вести

Голем пресврт на Зеленски, подготвен е да разговара со Русија

Читај повеќе

Левица: Да се вклучи црвениот аларм поради екстремните температури

Читај повеќе

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Читај повеќе

Земјотрес во Скопје

Читај повеќе

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Читај повеќе

Говорот на бугарскиот генерал Терпешев на Второто заседание на АСНОМ

Читај повеќе

Кинезите ги повлекуваат маиците со историската фотографија на Трамп

Читај повеќе

Вулин: Големите сили ја фалат Македонија кога ги повредува Србите, но кога шумите ќе почнат да горат Србија е прва на помош

Читај повеќе

Мемеди: Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака, случајот е затворен

Читај повеќе