Иран: Треба да се формира клуб на држави погодени од санкциите на САД

Земјите кои биле под најголем протисок од санкциите на Вашингтон треба да се обединат во заедничка борба против политиката на САД, изјави иранскиот амбасадор во Москва, Казем Џалали.

– Сметам дека треба да формираме клуб на земји кои се погодени од санкциите. Меѓу членките би се наоѓале моќни држави со развиени економии, како што се Русија, Кина и Иран, нагласи Џалали.

Според него, членките на тој клуб би можеле да си помагаат меѓу себе при компензирање на негативните последици од преземените чекори на САД.

Тој нагласи дека Вашингтон не сака никакви противници во ниту еден регион во светот, чии позиции би биле посилни од оние кои ги имаат САД.

– Тие сакаат Русија да биде слаба, Кина да им биде економски потчинета, а Иран да стане нивна колонија, истакна Џалали.

Иранскиот амбасадор изјави дека овие три земји имаат огромни можности, единствено треба да покажат политичка волја и да вложат напори, со цел тој потенцијал да се развива на вистински начин.

Тагови
реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Свет

Бајден: Вакцинацијата во САД нема да биде задолжителна

Read more

Нов „предизвикан“ земјотрес регистриран во Стразбур

Read more

Разбиена мрежа за шверц на тутун и проституција меѓу Бугарија и Франција

Read more

Ердоган: Се надевам дека Франција ќе се ослободи од Макрон

Read more

Вести

Каракачанов се согласи со Заев: Власта во Бугарија била со Хитлер, но тоа не значи дека Бугарите се фашисти

Читај повеќе

Филипче: Ремдесивир и Фавира да се земаат само во консултација со лекарите

Читај повеќе

Еден загинат и тројца повредени при излетување на возило од автопатот Куманово -Скопје

Читај повеќе

Оружје и муниција пронајдени при претрес во селата Чифлик и Ржаничино

Читај повеќе

Бајден: Вакцинацијата во САД нема да биде задолжителна

Читај повеќе

Изречени 540 санкции за неносење маска

Читај повеќе

Сончево со слаб ветер, по котлините магла

Читај повеќе

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Читај повеќе

Нов „предизвикан“ земјотрес регистриран во Стразбур

Читај повеќе