Иран заплени два грчки танкери како одговор на американската акција

Б.С.Б.
/ 28.05.2022 / 08:45

Припадници на иранската републиканска гарда се спуштија од хеликоптер и запленија два грчки нафтени танкери во Персискиот Залив, како одговор на соработката на Грција со САД во текот на заплена на ирански танкер за нафта поради наводно прекршување на санкциите во Средоземно Море.

Иранците ги запленија танкерите „Prudent Warrior“ и „Delta Poseidon“. Иранското министерство за одбрана во средата соопшти за „несреќата“ во која еден инженер загина, а друг е ранет во безбедносен комплекс, New York Times извести дека станува збор за напад со помош на самоубиствен дрон.

Нападот одговарал на образец на израелските операции против иранската воена и нуклеарна инфраструктура. Во извештајот се наведува дека нападот со дрон бил насочен на објект во кој Иран создава сопствена технологија на дронови.

Заплената на грчките танкери е прва ваква акција во Заливот. Грчкиот министер за надворешни работи упати протест до иранскиот амбасадор во Атина поради „насилното преземање на два брода под грчко знаме“ во Персискиот Залив.

Грците ова го нарекоа чист акт на пиратство и повикаа итно ослободување на бродовите и луѓето во нив.

URL
реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Свет

Шведските Курди стравуваат: Ќе ја платиме цената за влез во НАТО

Read more

Дете во Канада почина откако било оставено во вжештен автомобил

Read more

101-годишен поранешен чувар во нацистички логор осуден на пет години затвор

Read more

Сериозна криза во Турција: Сиромаштијата расте, инфлацијата над 70%

Read more
 

Вести

Шведските Курди стравуваат: Ќе ја платиме цената за влез во НАТО

Читај повеќе

Адеми: Жалам за инцидентот, имаше насилство врз мене

Читај повеќе
  • play_arrow

Синедејс 2022 отвора со македонската премиера на играниот филм „Мими“

Читај повеќе

Претреси во штипскиот затвор: Пронајдени мобилни телефони, оружје, пари и дрога

Читај повеќе

Дете во Канада почина откако било оставено во вжештен автомобил

Читај повеќе

Продолжен притворот за лице осомничено за трговија со две девојки

Читај повеќе

101-годишен поранешен чувар во нацистички логор осуден на пет години затвор

Читај повеќе

Синдикатот на УКИМ го одложи протестот, за барањата ќе има дијалог со МОН и МФ

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Од денеска етапна исплата на јунските пензии

Читај повеќе