Ирански воен авион падна во вулкан

Иранско воено летало се урна на планината Сабалан во провинцијата Ардебил, потврдено  е за агенцијата IRNA. Спасувачките екипи се во потрага по преживеани.

Станува збор за воен авион MiG-29 кој се урнал за време на тестирање, во близина на вулкан. Според медиумите во земјата, пилотот е исчезнат.

На социјалните мрежи е објавена аматерска снимка на која се гледа како се издига чад од снежните врвови на планината. Очевидци на настанот велат дека авионот паднал во средиште на вулкан кој не е активен.

Според иранска новинска агенција, авионот е пронајден, но нема трага од пилотот и голема е веројатноста тој да се катапултирал.

Во тек е потрага и спасувачка мисија по пилотот идентификуван како полковник Мухамедреза Рахмани, еден од најискусните пилоти во земјата.

На планината Сабалан има кратер кој се претвора во езеро во одреден период од годината.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Свет

AstraZeneca: ЕУ го загуби правниот спор

Read more

Британските лекари го идентификуваа индискиот сој како најопасен и заразен

Read more

ОН: Бројот на присилно раселени лица во светот достигна историски максимум

Read more

НАСА предупредува: Земјата апсорбира двојно повеќе топлина

Read more
 

Вести

Регистрирани осум нови случаи со COVID-19, нема починати

Читај повеќе

Попладне наместа нестабилно со пороен дожд, од вторник многу топло

Читај повеќе

Тешко повредена велосипедистка во Охрид откако во неа удрил автомобил

Читај повеќе

Албанија обезбеди бесплатни брзи тестови за туристите со симптоми на COVID-19

Читај повеќе

Санкционирани 176 возачи кои возеле под дејство на алкохол

Читај повеќе

Во експлозија во фабриката Слобода во Чачак повредени тројца работници

Читај повеќе

Втор случај на индиски сој во државата, за влез во Грција доволен е и брз тест

Читај повеќе

Авионска дезинсекција против комарци во Скопје

Читај повеќе

Претпладне сончево со умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд

Читај повеќе