Ирма однесе 55 животи

Властите објавија дека бројот на жртвите од ураганот Ирма на Флорида се искачил на 12, додека вкупниот број на загинати од невремето е 55.

Најпознатите американски филмски и музички ѕвезди организираа Телетон, со цел собирање пари, неопходни за обнова на регионот погоден од ураганот.

Портпаролот на гувернерот на Флорида, Мекинли Луис, соопшти дека шест лица го загубиле животот во сообраќајни несреќи, четворица за време на подготовките за невремето, едно лице настрадало од струен удар, додека уште едно лице починало од проблеми со срцето.

Во американската сојузна држава Јужна Каролина загинале четири лица, а во Џорџија две. Иако сега има размери на опасна тропска бура, последиците од ураганот се несогледливи.

Разурнати куќи и милиони жители без струја и вода. Се проценува дека за опоравување ќе бидат потребни неколку години.

Во акцијата за собирање пари за помош, “Рака во рака“ учествуваат, меѓу останатите, Денис Квејд, Бијонсе, Леонардо Дикаприо, Дени Девито, Опра, Шер, Џастин Тимберлејк.

Белата куќа соопшти дека претседателот Доналд Трамп утре ќе ја посети Флорида.

Карибите, каде бројот на жртвите се искачи на 37, ги посети францускиот претседател Емануел Макрон. Француски авиони доставиле тони храна, вода и лекови, а стигнале и лекари. Макрон нагласил дека враќањето на животот во нормала е приоритет, а средствата за тоа се тука.

реклама

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Read more

Д-р Деари е првиот лекар кој почина од компликации на COVID-19 во земјава

Read more

Еден убиен, тројца повредени во пресметка во скопско Батинци

Read more

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Свет

Кање Вест ќе се кандидира за претседател на САД

Read more

Најмалку 20 загинати во поплави и лизгање на земјиштето во Јапонија

Read more

СЗО соопшти црн рекорд: 212.326 новозаразени во еден ден

Read more

Ослободен американски педофил кој беше осуден на 1.000 години затвор

Read more

Вести

Од утре забранет влез во Грција за српски државјани

Читај повеќе

Нови 115 случаи на COVID-19, најмногу во Скопје

Читај повеќе

Украдени околу еден милион евра од приватна куќа во Скопје

Читај повеќе

Корона-кризата не ги исплаши Хрватите – излезноста на изборите речиси како во 2016 година

Читај повеќе

Кање Вест ќе се кандидира за претседател на САД

Читај повеќе

Зибери: 20.000 евра грантови за секој млад фармер до 35-годишна возраст

Читај повеќе

Србија на штрек: Вчера 325 нови случаи, денеска се очекува подобрување

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најмалку 20 загинати во поплави и лизгање на земјиштето во Јапонија

Читај повеќе

Помалку часови, помали паралелки – ГДУ предлага образование по германски модел

Читај повеќе