Irmscher потпишува спортска трансформација на Model Y

Model Y на Tesla можеби не е електричен автомобил со спортски изглед, но има прилично сериозни перформанси. За да го нагласи тоа, германскиот тјунер Irmscher претстави низа визуелни подобрувања кои ќе привлечат внимание.

Irmscher е познат по модифицирањето на моделите на Opel, но овој пат неговите експерти посветија внимание на Model Y. Тие подготвија смели надворешни бои, но и боди кит кој ќе им се допадне на љубителите на франшизата „Fast and Furious“. Посебна забелешка е „лажната“ решетка со шема на пајакова мрежа, која и покрај дизајнот сè уште е затворена и нема никаква функционална намена.

Дел од пакетот се аеродинамични проширувања на браниците, странични прегради и заден дифузор што го прават Model Y повеќе сличен на Model 3, кога станува збор за подигнатоста од тлото. Има и нов сет од 20-инчни тркала Hell Star со црна или дијамантска завршница, како и поголем заден спојлер на задната врата. За оние кои не го сакаат тоа, можат да добијат и двобојна каросерија, која вклучува црна хауба и покрив, како и црни налепници од Irmscher од страните.

Irmscher има работено и на ентериерот, така што на располагање се плочи од нерѓосувачки челик на праговите, велурни патосници, кожни навлаки за седиштата и друго.

Сепак, оние кои сакаат зголемување на моќта ќе мора да се обратат на друга адреса. Електричниот погон на Model Y останува ист.

Цената на модификациите не е јавно објавена и е достапна на барање.

Другите тјунери, вклучувајќи ги Novitec, Adro и Delta4x4, веќе почнаа да нудат подобрувања за електричниот SUV.

Тагови
реклама

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Концепти

Камион што поминува 5.000 километри годишно на сончева енергија

Read more

Volkswagen го покажа новиот модел ID - дали ќе влезе во производство?

Read more

Mercedes Vision One-Eleven е ѕвездата на автосаемот во Минхен

Read more

Volkswagen го претстави концептот ID. GTI, доаѓа и сериската верзија

Read more
 

Автомобили

  • filter

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

YangWang U8: Кинески теренец со 1200 КС кој ќе издржи и поплава

Читај повеќе

Кои се најпопуларните брендови на автомобили во Европа?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Mini eMastered е сè што барате од мал градски електричен автомобил

Читај повеќе

Зошто отворот на резервоарот за гориво не е на исто место кај сите возила?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледа новиот центар за безбедност на Audi вреден 100 милиони евра?

Читај повеќе
  • play_arrow

Првиот самовозечки автобус почна да вози во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа колекција од 13 автомобили вредни 50 милиони долари?

Читај повеќе

Што мислат возачите за автономните возила?

Читај повеќе