Ирска стјуардеса во Дубаи обвинета за консумација на алкохол: Ѝ го уништиле пасошот

Макфакс
/ 10.07.2024 / 20:40

Против ирската стјуардеса Тори Тови во Обединетите Арапски Емирати поднесени се повеќе кривични пријави, меѓу кои и „обид за самоубиство“ и „консумација на алкохол“. Како што јавува BBC, властите во Емиратите ѝ го уништиле пасошот. И ирската влада се вклучи во случајот преку дипломатски канали.

Како што јави BBC, Тови се наоѓа во Дубаи, најголемиот град на Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ). Нејзе ѝ помага адвокат и застапник за човекови права, кој за медиумите изјави дека 28-годишната девојка е „уништена и исцрпена“, но „се надева дека наскоро ќе може да го напушти Дубаи“.

Рада Стирлинг, која ја води групата „Затворени во Дубаи“, рече дека разговарала со Тови утринава и дека „работите сè уште се движат“.

„Ирската влада дејствуваше во рекордно време, обично не гледаме дека дејствуваат толку брзо“, рече таа.

Адвокатот, исто така, рече дека Тови оттогаш била контактирана од единицата за поддршка на жртви на полицијата во Дубаи.

„Очекувам дека со тој дипломатски притисок можеби ќе успееме да ја вратиме дома дури и пред судењето следната недела, но секако треба да планираме дека може да помине многу лошо и таа да заврши со затворска казна“, изјави адвокатот за BBC.

Стирлинг претходно изјави дека Тови била обвинета за консумирање алкохол и обид за самоубиство. „Ирската влада со право стои зад нас во обидот да ја натера полицијата на ОАЕ да се откаже од случајот против неа“, рече таа.

BBC се обрати до владата на ОАЕ за коментар за случајот, но сè уште нема добиено одговор.

Министерството за надворешни работи соопшти дека е запознаено со случајот и дава конзуларна помош.

Стирлинг рече дека Тови не може да си дозволи адвокат, „што ѝ ја отежна ситуацијата уште повеќе“. Таа рече дека дури и ако Тови биде прогласена за невина, правниот процес може да потрае „месеци и месеци“, но семејството е оптимист дека меѓународниот притисок ќе помогне.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Свет

Значително намалени нелегалните преминувања на надворешните граници на ЕУ, особено на Западен Балкан

Read more

Расте фрустрацијата во НАТО: Гафовите на Бајден го засенија важниот самит

Read more

Избегнат страшен судир на патнички авиони на американското небо

Read more

Орбан објави фотка со Трамп: Разговаравме за мир, добрата вест е – ќе го реши тоа

Read more
 

Вести

Бебе оставено среде центар во Велес, случаен минувач го однел во болница

Читај повеќе

Значително намалени нелегалните преминувања на надворешните граници на ЕУ, особено на Западен Балкан

Читај повеќе

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Големи протести во Албанија: Летаат молотови коктели и се бара оставка од премиерот

Читај повеќе
  • play_arrow

Што сè видовме на Викенд на гордоста - Скопје 2024?

Читај повеќе

На конкурсот за годишни награди на Друштвото на писателите пријавени вкупно 35 дела

Читај повеќе

Четворица малолетници најдени затруени, итно се пренесени на Токсикологија

Читај повеќе

Температури до 42°C, UV индексот 10

Читај повеќе

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија

Читај повеќе