Ирвинг и Дончиќ најверојатно нема веќе да играат оваа сезона

Со доаѓањето на Кајри Ирвинг, Далас Маверикс требаше да станат сила на НБА Западот и во последната недела од регуларната НБА сезона влегуваат како 11. тим на табелата. Поразот од слабите Шарлот Хорнетс беше седми за тимот од Тексас во последните осум натпревари.

На Далас му претстојат уште три натпревари и неколку сценарија во кои може да обезбеди премин на плеј-ин турнирот, кој вклучува тимови од 7. до 10. место. Но, Маверикс не зависат само од себе. Затоа постои голема можност Ирвинг и Дончиќ повеќе да не се користат во оваа ситуација, туку да бидат одморени до крајот на сезоната, пренесува НБА новинарот Шамс Чаранија.

Тоа ќе му даде на Далас подобра позиција на драфт ова лето. Ирвинг и Дончиќ одиграа полуповредени на последните пет натпревари. Првиот постигнуваше во просек по 24 поени, а вториот 30. Договорот на Ирвинг истекува следното лето, а Далас треба да му понуди нов и да продолжи да го гради тимот околу Ол-стар дуото.

реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Кошарка

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Read more

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more

Се подготвува трансфер бомба: Поранешна НБА ѕвезда доаѓа во Европа по 17 години минати во САД

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Голот на Јамал ​​е најубав на ЕУРО 2024

Читај повеќе
  • play_arrow

Давид Бабунски потпиша за Данди Јунајтед, ја доби 10-ката

Читај повеќе
  • play_arrow

Мбапе претставен пред преполн „Бернабеу“

Читај повеќе

Избран најдобриот тим на ЕУРО, доминираат Шпанците

Читај повеќе

Унаи Симон ќе паузира до октомври

Читај повеќе

Саутгејт поднесе оставка, не е повеќе селектор на Англија

Читај повеќе
  • play_arrow

Пијаниот Кукуреља пееше за себе и не го исполни даденото ветување

Читај повеќе

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Читај повеќе
  • play_arrow

Родри ги налути Англичаните со провокации за Гибралтар, Мората го потсети каде игра

Читај повеќе