Ирвинг: Одбивањето да се вакцинирам ме чинеше 100 милиони долари

Кошаркарот на Бруклин Нетс вели дека неговата одлука да не се вакцинира против коронавирусот го чинела договор вреден 100 милиони долари.

Кајри Ирвинг минатата сезона не можеше да игра натпревари на домашен терен дури до март поради одлуката на властите од сојузната држава Њујорк дека невакцинираните лица не можат да посетуваат било какви манифестации во затворен простор. Натпреварите на гостински тенер ги играше согласно правилата за вакцинација на останатите сојузни држави.

„Се откажав од четиригодишен договор, 100 и нешто милиони поради одлуката да не се вакцинирам. Добивате ваков договор, се вакцинирате, или ако не се вакцинирате постои ниво на неизвесност за вашата иднина, дали ќе бидете во оваа лига, дали ќе бидете во оваа екипа, така што морав да се занимавам со сериозни околности како загуба на моето работно место поради оваа одлука“, изјави Ирвинг.

Новата саезона во НБА лигата почнува на 18 октомври, а Ирвинг ќе игра за Нетс, додека на лето би можел да си замине како слободен играч.

реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Приватните превозници во петок ќе го блокираат Скопје со 200 автобуси

Read more

Дали беше паметно да оживееме древни вируси од сибирскиот вечен мраз?

Read more

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Кошарка

МЗТ Скопје и Магдевски се разделија

Read more

Пирова 50-ка на Кари, Далас и Денвер немоќни без Дончиќ и Јокиќ

Read more

Чудесна тројка на Дончиќ за победа на Маверикс

Read more

Лејкерс славеа и без Леброн, Јокиќ со повеќе асистенции отколку поени

Read more
 

Спорт

Сенегал го победи Еквадор и се пласира во плејофот

Читај повеќе

Мбапе главен кандидат за Златна топка во изборот на Goal

Читај повеќе

Ла Лига поднесе жалба до УЕФА барајќи санкции за Јувентус

Читај повеќе

Зошто сакаме фудбал: Спорт на работничката класа со кој управуваат милијардери

Читај повеќе

Роналдо не ја допрел топката при првиот гол против Уругвај, потврдија од Adidas

Читај повеќе

Денеска расплет во групите А и Б, кој ќе остане без осминафинале?

Читај повеќе

Кој е човекот кој вчера истрча на теренот во Катар со ЛГБТИ знаме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Роналдо славеше гол што не го постигна

Читај повеќе

Бразил со гол во финишот ја совлада Швајцарија

Читај повеќе