Исчезнатата подморница во Индонезија е премногу длабоко за да се извлече

Подморницата која бродови на индонезиската морнарица и денеска ја бараат, најверојатно потонала премногу длабоко за да биде извлечена, што значи дека шансите за преживување за 53 членови на екипажот се мали.

Според локалните медиуми, властите соопштиле дека подморницата ќе остане без кислород до сабота наутро.

Подморницата KRI Nanggala-402, од германско производство, исчезна за време на вежба во близина на туристичкиот остров Бали синоќа во раните утрински часови.

Официјални лица пријавија нафтена дамка во близина на местото каде што таа последен пат нурнала, околу 96 километри северно од островот Бали. Морнарицата верува дека подморницата исчезнала на длабочина од 600 до 700 метри.

Во меѓувреме, индонезискиот претседател Џоко Видодо рече дека наредил оптимална потрага и да се вложат максимални спасувачки напори за да се најде подморницата.

Подморницата е изградена кон крајот на 70-тите години од германската компанија за изградба на бродови Howaldtswerke-Deutsche Werft од Кил.

Тагови
реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Свет

Хамас испука 130 проектили кон Тел Авив

Read more

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Израел: Засега не планираме прекин на огнот

Read more

Скандал во француската војска: Пукале кон пилот врзан за мета

Read more
 

Вести

  • play_arrow

Хамас испука 130 проектили кон Тел Авив

Читај повеќе

За патување на островите задолжителна грчката верзија на „Green Pass“

Читај повеќе
  • play_arrow

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Читај повеќе

Израел: Засега не планираме прекин на огнот

Читај повеќе

Има светло во тунелот: Грција го регистрираше друштвото „Крсте Мисирков“ од Воден

Читај повеќе

Сијарто: Вашето место е во ЕУ, Унгарија ќе стори сѐ тоа побрзо да се случи

Читај повеќе

Уште 30 дена притвор за Камчев, определен притвор и за Груевски

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: Новозаразени 7,16% од тестираните, 16 починати

Читај повеќе

Пристигнаа 6.000 дози вакцини за имунизација на Граничната полиција, донација од Унгарија

Читај повеќе