Исчезнува американската пчела

Неверојатен пад на популацијата на тн. американски пчели е забележан последниве две десетлетија. Губењето на живеалиштето, болестите и пестицидите се главни причини за исчезнување на овие инсекти, а тие се главни опрашувачи за домати, дињи, пиперки, јагоди и други битни култури.

Истражувачите неодамна открија дека популацијата на овие пчели се намалила за 89% за 20 години и тие се на работ на истребување. Тоа би можело значително да влијае врз земјоделството и целиот екосистем.

Американските власти сега размислуваат да го класифицираат инсектот како „загрозен вид“, првпат во историјата на САД.

Официјално позната како Bombus pensylvanicus, американската пчела исчезна целосно од осум американски држави: Мејн, Њу Хемпшир, Род Ајленд, Вермонт, Ајдахо, Северна Дакота, Орегон и Вајоминг. Во Њујорк падот изнесува неверојатни 99%.

Кај 19 други подвидови исто така има пад од над 50%.

Тагови
реклама

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Бил Клинтон хоспитализиран, сместен е на интензивна нега

Read more

Ќе блесне како нова: Трик како да исчистите када за само неколку минути

Read more

Дали знаете зошто во супермаркетите нема прозорци?

Read more

Свет

Кипар поништи 45 „златни пасоши“

Read more

Шведска ги укина сите мерки, дали тактиката на Тегнел успеа?

Read more

Експлозија во преполна џамија во Авганистан, десетици повредени и мртви

Read more

Скандал во Англија: 43.000 луѓе добиле погрешни резултати од ковид тестови

Read more
 

Вести

Кипар поништи 45 „златни пасоши“

Читај повеќе

Заев: Има најави за зголемување на парламентарното мнозинство по изборите

Читај повеќе

Промоција на книги од италијански автори на Неделата на италијанскиот јазик

Читај повеќе

Бугарското Министерство за одбрана ќе истражува дали имало гробница на војници во близина на Кавадарци

Читај повеќе

Биткоинот со рекордна вредност во последните шест месеци

Читај повеќе

МНР остро демантира дека имало оштетување на спомен обележје на бугарски војници кај Кавадарци

Читај повеќе

Ѕирнете во кутијата со сенки - „Заробениот ветер“ e новата претстава на театар Сенки и облаци

Читај повеќе

Шведска ги укина сите мерки, дали тактиката на Тегнел успеа?

Читај повеќе

Нови 413 случаи со COVID-19, 9 починати, 309 оздравени

Читај повеќе