Искра Ветаџокоска-Муцунска: За Виталиа, 2023 ќе биде јубилејна година со големи инвестиции и ширење на нови пазари

Изминатата 2022 беше многу успешна година за Виталиа, а во новата 2023 следуваат еден куп нови предизвици за кои компанијата е подготвена, вели Искра Ветаџокоска-Муцунска, косопственичка и генерален менаџер на македонската компанија за здрава храна.

Здравите производи на Виталиа веќе се присутни на повеќе од 50 пазари низ светот, распространети ширум пет континенти. Пазарите во развој се специфичен предизвик сам по себе, и како такви претставуваат интересен потенцијал за компанијата. Оваа година, Виталиа го продолжува проширувањето на африканскиот пазар и има за цел подобро да го позиционира брендот на овој континент.

„Во 2023 Виталиа ќе се фокусира и кон пазарите во развој, Африка како огромен потенцијал, каде веќе сме присутни во 5 држави од кои Буркина Фасо, Руанда, Нигерија, Гана, Конго…, а следната година планираме дополнително проширување. Нашата цел е да го развиеме брендот на овој континент, да ја креираме и зголемиме свесноста за здравата исхрана и нејзината важност, да помогнеме во градењето на култура на здраво живеење. Затоа што ние знаеме како, 30 години know-how во пишување на нашата успешна приказна во Македонија и регионот“, вели Ветаџокоска-Муцунска за плановите на Виталиа во 2023 година.

Проширувањето на пазарите и зголемувањето на продажбата значи и потреба од адаптирање за Виталиа, за да може да одговори на барањата на сите потрошувачи. Нови инвестиции следуваат во оваа година, вели Ветаџокоска-Муцунска.

„Со проширувањето на нови пазари очекуваме и над 25% зголемување на продажбата, а со тоа и зголемување на производните капацитети и ресурсите во компанијата. Во 2023 во план е и изградба на нов магацински простор и воведување на две нови производни линии за новитетите кои ги планираме“, додава таа.

Оваа година е посебна за Виталиа од повеќе причини, но најмногу поради големиот јубилеј на компанијата, која во 2023 одбележува 30 години постоење. Компанијата има намера да ги спои технологијата, рецептурата и квалитетните состојки и да создаде своевиден hub за иновации за здрава храна. Целосното интервју со Искра Ветаџокоска-Муцунска можете да го прочитате на Капитал.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шефот на Вагнер му пиша на Шојгу: Ве предупредувам дека Украина подготвува жесток напад

Read more

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Read more

Промо

Македонски Телеком прославува 100 000 корисници на оптика

Read more

Виталиа потпиша меморандум за соработка со Фармацевтскиот факултет: Размена на знаења за подобро утре

Read more

Graduate програмата на Дамила е одлично место за почеток на вашата кариера

Read more

Централната зграда на Шпаркасе Банка во Охрид станува енергетски ефикасна

Read more
 

Ново

  • play_arrow

МВР: Спречено организирано бегство од Идризово, откриен 40-метарски тунел

Читај повеќе

Норвешка без Холанд против Шпанија

Читај повеќе

Судењето за „Ласкарци“ продолжува на 30 март

Читај повеќе

The Simpsons враќаат озлогласен лик од првата сезона

Читај повеќе

Во затворот Идризово откриен тунел за бегство

Читај повеќе
  • play_arrow

Први снимки од снимањето на 6. сезона на The Crown

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе

На скопскиот аеродром запленети над 43 килограми златен накит

Читај повеќе

Секс скандалот му се удри од глава: Дали Доналд Трамп ќе биде уапсен денеска?

Читај повеќе