Истополовите двојки во Словенија ќе може да посвојуваат деца

На 31 јануари во Словенија стапија на сила измените на Законот за семејство, според кои бракот е животна заедница на две лица, а на истополовите парови им се овозможува да посвојат дете.

Според овие измени, бракот веќе не се смета исклучиво за животна заедница само на маж и жена, туку за животна заедница на две лица.

Оваа одлука на Twitter ја поздрави и министерката за надворешни работи на Словенија, Тања Фајон.

„Словенија се приклучи на најнапредните и најотворените демократии во светот со целосно изедначување на правата на истополовите партнери со правата на жените и мажите при стапување во брак“, напиша таа.

Уставниот суд нареди рок од шест месеци за отстранување на утврдената неуставност.

URL

Измените значат дека бракот е животна заедница на две лица, без разлика на полот, а истополовите партнери во граѓанско партнерство можат заеднички да посвојат дете под исти услови како и хетеросексуалните брачнитдругари.

Со измените на законот кои стапија на сила вчера, истополовите партнери во брак или соживот се еднакви со заедницата на маж и жена по сите правни последици од Законот за семејство и другите правни области, вклучително и условите за посвојување на дете.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Свет

Францускиот парламент со големо мнозинство гласаше за нов нуклеарен план

Read more

Институт за војна: Путин не го доби она што го сакаше од кинескиот колега

Read more

Потврдено: Папата Бенедикт бил под истрага како соучесник во сексуална злоупотреба

Read more

Секс скандалот му се удри од глава: Дали Доналд Трамп ќе биде уапсен денеска?

Read more
 

Вести

Курти: Дали Вучиќ е Доктор Не или Мистер Њет?

Читај повеќе

Францускиот парламент со големо мнозинство гласаше за нов нуклеарен план

Читај повеќе

Институт за војна: Путин не го доби она што го сакаше од кинескиот колега

Читај повеќе

Американскиот долар ослабе во однос на еврото

Читај повеќе

Потврдено: Папата Бенедикт бил под истрага како соучесник во сексуална злоупотреба

Читај повеќе

Променливо облачно со умерен ветер

Читај повеќе

Груби: Работиме на тоа цело ВМРО-ДПМНЕ да гласа за уставни измени

Читај повеќе

Ќе се основа национална установа Оркестар за џез музика во Скопје

Читај повеќе

Најубавата плажа на Закинтос годинава ќе биде затворена за туризам

Читај повеќе