Историска одлука: Украина доби статус на кандидат за ЕУ

Б.С.Б.
/ 23.06.2022 / 20:38

Украина официјално доби статус на земја кандидат за членство во Европската Унија.

Шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел ова го нарече „историска одлука“ донесена во „клучен момент“.

URL
URL

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел потврди на Twitter дека Украина и Молдавија добија статус на кандидати за членство во ЕУ.

„Нашата иднина е заедничка“, порача тој.

URL
Тагови
реклама
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

Најсмешниот виц во светот, научно докажано

Read more

Свет

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

Бајден: Сенатот не може да го избегне филибастерот и да го заштити правото на абортус

Read more

Бајден најави нова помош за Украина во вредност од 800 милиони долари

Read more

Путин со порака до колегите: Оставете го алкохолот, почнете да спортувате

Read more
 

Вести

Османи: Во рамката ќе стои македонски јазик и тој станува официјален во ЕУ

Читај повеќе

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Читај повеќе

ЕУ подготвува итен план за опстанок без руски гас

Читај повеќе

Бајден: Сенатот не може да го избегне филибастерот и да го заштити правото на абортус

Читај повеќе

Повеќе родени и умрени во градските средини

Читај повеќе

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Читај повеќе

Претпладне сончево, попладне локален пороен дожд, температурата до 38°C

Читај повеќе

До крајот на денот нестабилно со пороен дожд во источните делови од земјава

Читај повеќе

Левица: Потребно е категорично отфрлање на предлогот и прекин на преговорите со Бугарија

Читај повеќе