Историски ден во Црна Гора: Изгласан закон за истополово партнерство

Парламентот на Црна Гора денеска го изгласа Законот за животно партнерство со лице од истиот пол.

За усвојување на предлог-законот за истополово партнерство беше потребна поддршка од 41 пратеник, а законот денеска беше изгласан со 42 гласа „ЗА“.

Од организацијата LGBT Forum Progres рекоа дека усвојувањето на законот е историски чекор во борбата за човековите права на примапдниците на ЛГБТИК+ заедницата во Црна Гора.

И организацијата LGBTIQ Socijalni Centar го поздрави усвојувањето на законот и на сите ЛГБТИК+ лица им го честиташе овој историски ден.

„Со усвојување то на законот кој лани не го доби потребниот број гласови, се испишува нова страница во историјата на црногорското ЛГБТИ движење и испратена е јасна порака дека граѓанското мнозинство во Црна Гора стои зад оние кои до денеска беа обесправени и невидливи во очите на законот“, стои во соопштението од LGBT Forum Progres.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Read more

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Read more

Живот

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Read more

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Read more

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Read more

На денешен ден, пред 75 години, жените во Југославија се стекнаа со право на глас

Read more

Магазин

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Читај повеќе