Историски ден во Црна Гора: Изгласан закон за истополово партнерство

Парламентот на Црна Гора денеска го изгласа Законот за животно партнерство со лице од истиот пол.

За усвојување на предлог-законот за истополово партнерство беше потребна поддршка од 41 пратеник, а законот денеска беше изгласан со 42 гласа „ЗА“.

Од организацијата LGBT Forum Progres рекоа дека усвојувањето на законот е историски чекор во борбата за човековите права на примапдниците на ЛГБТИК+ заедницата во Црна Гора.

И организацијата LGBTIQ Socijalni Centar го поздрави усвојувањето на законот и на сите ЛГБТИК+ лица им го честиташе овој историски ден.

„Со усвојување то на законот кој лани не го доби потребниот број гласови, се испишува нова страница во историјата на црногорското ЛГБТИ движење и испратена е јасна порака дека граѓанското мнозинство во Црна Гора стои зад оние кои до денеска беа обесправени и невидливи во очите на законот“, стои во соопштението од LGBT Forum Progres.

реклама

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Живот

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Read more

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Read more

4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
  • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Читај повеќе

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Читај повеќе

Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Читај повеќе

Изложеност на екстремна жештина во бременоста може да му наштети на здравјето на детето

Читај повеќе
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе