Историски момент: Сондата Parker стигна најблиску до Сонцето досега

МИА/КАЈГАНА
/ 08.06.2020 / 15:55

Првата соларна мисија се наоѓа на позиција најблиска до површината на Сонцето  - сондата Parker е оддалечена 18,7 милиони километри од ѕвездата која е центар на нашиот систем.

Сондата Parker на Американската вселенска агенција (НАСА) досега петпати помина покрај Сонцето, а во текот на седумгодишната мисија треба 24 пати да навлезе со сончевата атмосфера.

URL

Со секој нареден круг околу Сонцето сондата сѐ повеќе продира во сончевата атмосфера, а на последниот круг во 2025 година треба да се доближи на 6 милиони километри до Сонцето.

Сондата Паркер е конструирана од научниците на НАСА и е испратена во Вселената пред две години со задача да навлезе длабоко во сончевата атмосфера.

Првата соларна мисија го носи името на научникот Јуџин Паркер.

Remote video URL
реклама

Наука

Вонземскиот живот ќе почека - НАСА ја одложи мисијата на Титан

Read more

Видео симулација докажа дека визирите не штитат од COVID-19

Read more

НАСА компонираше ѕвездена симфонија

Read more

Откриен нов рекорд на најниски температури во северната хемисфера

Read more

Гик

  • play_arrow

Крај Токио се исправи огромниот робот RX-78-2 Gundam

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најдобри игри за октомври 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ја поставите Gmail за примарна апликација на iOS 14?

Читај повеќе

Sonin Hybrid претстави дрон кој лета со брзина од 225 км/ч

Читај повеќе

Google Maps ќе покажува каде има најмногу заразени со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Вонземскиот живот ќе почека - НАСА ја одложи мисијата на Титан

Читај повеќе

Ова се сите Android телефони што поддржуваат безжично полнење

Читај повеќе
  • filter

Samsung го најави новиот модел Galaxy A72 со 5 задни камери

Читај повеќе

Нивото на радијација на Месечината е алармантно високо

Читај повеќе