Историски промени на Оскарите – дали ќе си го обелат образот?

Американската академија за филмски уметности и науки вчера ги соопшти овогодинешните номинации за филмските награди Оскар кои секоја година се доделуваат како признание за професионалците од филмската индустрија, вклучувајќи актери, режисери, сценаристи и други филмски работници.

На Мишел Јео ѝ беа потребни 59 години да ја добие првата главна улога во холивудски филм. Ѝ беа потребни 95 години за Академијата за филмски уметности и науки да ѝ даде признание на жена која се идентификува како Азијка, со номинација во категоријата Најдобра актерка.

„Помина долго време. Но, мислам дека ова е поголемо од мене“, изјави Јео за The Hollywood Reporter во вторникот по објавувањето на номинациите, зборувајќи за историската номинација.

„Сега постојано, цело време, Азијци ми приоѓаат и ми велат: ‘Можеш да го направиш тоа, го правиш тоа за нас.’“, вели актерката, додавајќи дека ги разбира дека се чувствуваат како првпат да се слушнати и видени.

Номинацијата на Јео е голем чекор напред за Академијата (иако задоцнет!), по долгогодишните критики за недостатокот на диверзитет во изборот, по родова и расна основа, пред сè. Критиките кулминираа со бојкот од некои афроамерикански актери кои ги бојкотираа Оскарите обединети под хаштагот #OscarsSoWhite.

Категоријата за најдобра актерка на Оскарите е историски една од категориите во која доминираат белите жени и сериозно недостига диверзитет. Жените од расните малцинства во филмската индустрија се уште помало малцинство кога станува збор за номинирани - Хали Бери е единствената победничка, од пред повеќе од 20 години, за Monster’s Ball. Едвај десет Афроамериканки биле номинирани за најдобра актерка (првата беше Дороти Дендриџ во 1955 година) и само четири Латиноамериканки добиле номинација во актерските категории (почнувајќи со Фернанда Монтенегро во 1999 година), вклучувајќи ја и Јалица Апарисио, која исто така е само една од двете домородни жени номинирани за најдобра актерка (првата беше Кеиша Касл-Хјуз во 2004 година).

Номинацијата на Јео дава надеж дека Оскарите конечно ќе излезат од стереотипното избирање и ќе овозможат поголем диверзитет и опфатеност на различните групи.

Интересен микс во номинациите

Научно-фантастичната акција-комедија „Everything Everywhere All at Once“ во која игра Јео доби најмногу (11) номинации, додека воената драма „All Quiet on the Western Front“ и островската драмедија „The Banshees of Inisherin“ по девет номинации за наградите Оскар, кои годинава на 12 март ќе се одржат по 95-ти пат во театарот „Долби“ во Лос Анџелес.

Преку стриминг во живо, вчера беа соопштени сите номинирани, а во трката за најдобар филм влезе и новото остварување за „кралот“ на рокенролот, „Elvis“, кој доби осум номинации. Биографската драма е номинирана и за најдобар актер, монтажа, кинематографија, костими и звук.

Во конкуренција е и последниот филм на Стивен Спилберт, „The Fabelmans“ со седум номинации меѓу кои за режија и оригинално сценарио, потоа „Top Gun: Maverick“ со Том Круз кој ќе брка Оскар преку шест номинации, исто колку и „Tár“ на Тод Филд, каде Кејт Бланшет е меѓу фаворитите во категоријата за најдобра женска улога.

Remote video URL

Авантурата на Џејмс Камерон „Avatar: The Way of Water“ доби пет номинации, најмногу во техничките категории.

Сатирата на Роберт Остлунд „Triangle of Sadness“ исто така е номинаран за најдобар филм, но има можност да земе Оскар и во категоријата за најдобра режија и оригинално сценарио.

Во „топ 10“ трката е и историската драма „Women Talking“ на Сара Поли, каде своја улога има Руни Мара.

Оскарот е со позлатена статуетка во облик на човек, изработена од британиум, со црна метална основа, а висока 34 сантиметри и тешка 3,85 килограми.

Најдобар филм:

„All Quiet on the Western Front“

„Avatar: The Way of Water“

„The Banshees of Inisherin“

„Drive My Car“

„Elvis“

„Everything Everywhere All at Once“

„The Fabelmans“

„Tár“

„Top Gun: Maverick“

„Triangle of Sadness“

„Women Talking“

Најдобар режисер:

Даниел Кван и Даниел Шајнерт –  Everything Everywhere All at Once

Мартин Мекдонаг – The Banshees of Inisherin

Тод Филд – Tár

Стивен Спилберг – The Fabelmans

Рубен Остлунд – Triangle of Sadness

Најдобра актерка:

Кејт Бланшет – Tár

Ана де Армас – Blonde

Мишел Јео – Everything Everywhere All at Once

Мишел Вилијамс –  The Fabelmans

Андреа Рајзборо –  To Leslie

Најдобар актер:

Остин Батлер – Elvis

Колин Фарел – The Banshees of Inisherin

Брендан Фрејзер – The Whale

Пол Мескал – Aftersun

Бил Наји – Living

Најдобра споредна актерка:

Анџела Басет – Black Panther: Wakanda Forever

Кери Кондон – The Banshees of Inisherin

Џејми Ли Кертис – Everything Everywhere All at Once

Стефани Хсу – Everything Everywhere All at Once

Хонг Чау – The Whale

Најдобар спореден актер:

Брендан Глисон – The Banshees of Inisherin

Џад Хирш – The Fabelmans

Бери Кеоган – The Banshees of Inisherin

Ке Хуј Куан – Everything Everywhere All at Once

Брајан Тајри Хенри – Causeway

Целата листа со номинации може да ја погледнете ТУКА.

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Филм & ТВ

Животната приказна на актерот Един Хасановиќ: Од бегалец до номинација за Оскар

Read more

Почна снимањето на реалното шоу Squid Game – натпреварувач изнесен на носилки

Read more

Реге-Жан Пејџ е најубав маж во светот

Read more

10 најголеми скандали на „Американски идол“

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Животната приказна на актерот Един Хасановиќ: Од бегалец до номинација за Оскар

Читај повеќе

Почна снимањето на реалното шоу Squid Game – натпреварувач изнесен на носилки

Читај повеќе

Реге-Жан Пејџ е најубав маж во светот

Читај повеќе

Најубавите цитати од Тоше Проески за љубовта и животот

Читај повеќе

Зошто ниту една жена не е номинирана за Најдобар артист на БРИТ наградите годинава?

Читај повеќе
  • play_arrow

10 најголеми скандали на „Американски идол“

Читај повеќе
  • play_arrow

Се појави снимка на која свекрвата ја напаѓа Шакира, фановите згрозени

Читај повеќе
  • filter

25 јануари 1981, роден е Тоше Проески

Читај повеќе
  • play_arrow

Историски промени на Оскарите – дали ќе си го обелат образот?

Читај повеќе