Историско финале: За првпат жена ќе суди на Супербоул

Финалето на најдобрата лига во американски фудбал, 55-тото издание на Супербоул што ќе се игра на 7 февруари на стадионот во Тампа, ќе биде историско бидејќи за првпат ќе го суди жена, 47-годишната Сара Томас.

Сара Томас стана првата жена што доби шанса да суди во НФЛ во 2015 година, а во 2019 година беше прва судијка во плејоф натпревар.

„Сара Томас повторно пишува историја“, рече извршниот потпретседател на НФЛ, Трој Винсент.

URL

Томас ќе биде во составот под водство на главниот судија Карл Чеферс.

„Со нејзините елитни настапи и посветеност, таа заслужи да суди на Супербоул“, додаде Винсент.

Учесниците на 55. Супербоул ќе ги дознаеме во недела навечер, за кога се закажани финалните конференции.

Тагови
реклама

Прв воздушен напад на САД по наредба на Џо Бајден, 17 загинати

Read more

Peugeot го смени „лавчето“ – дали ви се допаѓа?

Read more

Некогаш беше најдебелото дете во светот, сега никој не може да го препознае

Read more

Петте најлоши пози во сексот

Read more

Останати спортови

Тајгер Вудс се разбуди од операцијата по страшната сообраќајна несреќа

Read more

Македонските скијачи не се пласираа на утрешната завршница во Кортина

Read more

Македонските скијачи денеска настапуваат на СП во Кортина д'Ампецо

Read more

Сами си го бараа: Хабиб ја истрола Барса на Instagram

Read more
 

Спорт

Почина Алфредо Кинтана, 32-годишниот голман на Порто

Читај повеќе

Лазаров го соопшти списокот за двобојот со Данска

Читај повеќе

Жрепката одлучи: Манчестер Јунајтед против Милан

Читај повеќе

Ибра: Роналдо е најдобриот фудбалер во историјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Судијата ја „сецна“ Звезда во 94-та минута, коментаторот урлаше: Зошто? Зошто?

Читај повеќе
  • play_arrow

Познати осминафиналистите во ЛЕ: Адеми и Ристовски продолжуваат, Елмас елиминиран

Читај повеќе
  • play_arrow

Клиперс потопен во Мемфис

Читај повеќе

Надал го откажа настапот на турнирот во Ротердам поради повреда

Читај повеќе

Баји: Помеѓу Меси и Роналдо би го избрал Рамос

Читај повеќе