Историско зголемување на платите на француските здравствени работници

Француската влада се согласи да одобри зголемување на платите за вработените во здравството во вкупен износ од 8 милијарди евра, поздравувајќи ја нивната улога во борбата против коронавирусот.

Синдикатите вчера го потпишаа историскиот договор по седум недели жестоки преговори.

Здравствените работници добија статус на херои во Франција за време на пандемијата и граѓаните редовно и ревносно им ја покажуваа својата благодарност за вложениот труд и пожртвуваност.

Но, лекарите и здравствениот персонал побараа повеќе од оддадено признание и почнаа протести на кои побараа зголемување на платите и поголемо финансирање за болниците.

Некои демонстранти беа парично казнети за кршење на правилата за социјално дистанцирање.

Владата и синдикатите постигнаа договор за зголемување на платите на здравствените работници за 183 евра месечно, во просек.

Најголем дел од пакетот покачувања ќе ги покрие платите на медицинските сестри, негувателите и немедицинскиот персонал. Околу 450 милиони евра се резервирани за доктори кои работат само во јавниот сектор.

Франција е една од најтешко погодените земји од коронавирусот во Европа, со над 200.000 заразени и 30.000 смртни случаи.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Read more

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Read more

Свет

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Read more

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Read more

Пронајдена карстна дупка каде терористите на ИСИС фрлале тела

Read more

Поплавите во Северна Кореја можеби ги оштетиле нуклеарните постројки

Read more

Вести

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Земјотрес регистриран во пехчевското епицентрално подрачје

Читај повеќе

Пендаровски: Мое е да го дадам мандатот, на мандатарот е да покаже дека има мнозинство во Собранието

Читај повеќе

Од сабота четврта фаза на прскање против комарци

Читај повеќе

Израел и Емиратите постигнаа историски мировен договор

Читај повеќе

Најголем дел од новозаболените во Словенија се увезени случаи на COVID-19 од Хрватска

Читај повеќе

Корисниците на парични права од социјална и детска заштита клиенти на Еуростандард банка можат да ги подигнат средствата од други банки

Читај повеќе

Мицкоски: Пендаровски го прекрши Уставот, да каже врз oснова на кои аргументи му го додели мандатот на Заев

Читај повеќе

Поради стечајот на Еуростандард банка од денеска АД „Пошта“ не може да ги обезбеди финансиските услуги

Читај повеќе