Свет

Истрага: Малезискиот авион над Украина бил урнат со руска ракета

24. мај 2018 - 13:24 | МИА

Амстердам, 24 мај 2018 (МИА) - Меѓунардониот истражен тим за уривањето на малезискиот патнички авион во источна Украина во јули 2014 години, денеска соопшти дека утврдил оти леталото било погодено со руска ракета.

„По внимателна анализа на видео снимките утврдено е дека ракетата „Бук“ со која беше урнат авионот на Malaysia Airlines на летот МХ17 и припаѓала на руска воена единица стационирана во Русија“, изјави претставникот на холандската полиција Вилберт Паулисен.

Според него, ракетата била дел од вооружувањето на руската 53-та Противвоздушна ракетна бригада стационирана во близина на градот Курск.

На денешната презентација на прелиминарниот извештај на истражниот тим беше емитуван и филм, на кој според истражителите, е прикажан патот на ракетата од Курск до источна Украина. 

Холандскиот обвинител Фред Вестербеке од своја страна изјави дека иако има суштински напредок во истрагата, се уште не може со сигурност да се каже кој и зошто го урнал авионот.

„Во врска со случајот се осомничени неколку десетици лица“, додаде Вестербеке,

Авионот на Malaysia Airlines на релација од Амстердам до Куала Лумпур беше соборен со ракета над источна Украина на 17 јули 2014 година, при што загинаа сите 298 патници и членови на екипажот на леталото.

За уривањето на авионот меѓусебно се обвинуваат укранската армија и проруските сепаратисти од источна Украина.

Коментирај