Истражување: Децата кои имале строги родители тешко се снаоѓаат во љубовните врски

Родителите кои се премногу строги со нивните деца и ги контролираат на секој чекор можеби не се свесни дека им нанесуваат голема штета.

Американските истражувачи од Универзитетот во Вирџинија открија дека децата кои живеат со строги родители имаат тешкотии во развојот, проблеми со учењето, но имаат проблеми и во односот со другите луѓе во секојдневниот живот.

Студијата покажува дека децата кои живеат со строги родители имаат проблеми и тешко се снаоѓаат и во љубовните врски.

Истражувачите го следеле однесување на 184 млади лица на возраст од 13 до 32 години. Половина од нив биле мажи, а половина биле жени.

Коавторот на истражувањето, професорот Џозеф Ален заклучил дека иако родителите сметаат дека со строгиот начин на воспитување ќе направат добри луѓе од нивните деца, овој начин на воспитување всушност може да има бројни негативни последици врз личноста на детето.

реклама

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Disney го згасна брендот „20th Century Fox“

Read more

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Живот

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Read more

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Read more

На денешен ден, пред 75 години, жените во Југославија се стекнаа со право на глас

Read more

Арнолд Шварценегер стана дедо

Read more

Магазин

Дизајн за авионите по пандемијата: Повеќе простор, помалку контакти

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци важат за уредни, а кои уживаат во хаос?

Читај повеќе

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Читај повеќе

Германците скептични: Руската вакцина може да биде опасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Десет начини како да зготвите модар патлиџан

Читај повеќе
  • play_arrow

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Читај повеќе

Што се знае за првата регистрирана вакцина против коронавирусот?

Читај повеќе

Поради епидемилошките мерки, шведско-норвешка двојка се венчаше на граница

Читај повеќе