Истражување: Кога вежбаат, жените се чувствуваат посекси

Вежбањето прави чуда за женското либидо. Здравиот начин на живот дополнет со физичка активност на нив влијае како афродизијак. Жените кои вежбаат побрзо се возбудуваат, полесно и почесто доживуваат интензивен оргазам, покажа истражување на Универзитетот Флорида.

„Објаснувањето за ова е едноставно, вежбањето всушност ја подобрува целокупната циркулација, што значи и во гениталната зона. Во текот на тренингот се активираат и хормони кои делуваат позитивно на либидото, ослободуваат од стрес, будат поголема сексуална желба и поголемо уживање. Вежбањето помага да се синхронизираат умот и телото, овозможува целосна насоченост кон уживање. Кога е време за секс светот престанува да постои, што е инаку тешко да се постигне, а сепак без обѕир на возбудувањето не се размислува за некои од моменталните проблеми“, истакна д-р Тина Пенхолоу, водач на истражувањето.

Оргазмот, кој инаку е недостижен за одреден процент жени, благодарение на вежбањето станува возможен. Освен тоа, жените кои вежбаат се чувствуваат посекси и повеќе посакувани, што е од пресудна важност  за уживање во сексот.

Тагови
реклама

Орел улови двометарска ајкула во САД

Read more

Хороскопски знаци кои немаат среќа со парите

Read more

Руски експерти направија лек за COVID-19

Read more

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со COVID-19

Read more

Љубов и секс

Болка и непријатност за време на секс – кои се најчестите причини?

Read more

Тешко со нив, уште потешко без нив: Хороскопски знаци со кои не е лесно да се биде во врска

Read more

Најчестите лаги кои мажите ги кажуваат на првиот состанок

Read more

Секогаш расположени за авантура: Промискуитетни хороскопски знаци

Read more

Магазин

  • play_arrow

Четири освежителни пијалаци идеални за летово

Читај повеќе
  • play_arrow

Македонија и уште 9 држави во кои нема McDonald's

Читај повеќе

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Читај повеќе

Предлог за ручек: Пилешко на грчки начин

Читај повеќе
  • play_arrow

Орел улови двометарска ајкула во САД

Читај повеќе

Руски експерти направија лек за COVID-19

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои немаат среќа со парите

Читај повеќе
  • play_arrow

Лесни вежби за загревање на целото тело

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да бидете добар комичар без да навредите некого?

Читај повеќе