Истражување: Која е најпопуларната секс поза?

За сексот се пишува и се зборува многу. Сексолозите постојано прават нови истражувања со цел да откријат какво влијание има сексот врз физичкото и менталното здравје, но и како партнерите да го подобрат уживањето додека водат љубов.

Фантазијата, желбата за експериментирање, сексуална желба и кондиција- сите партнери сакаат да експериментираат но на крајот пак се враќаат на оние пози кои им се омилени.

Која е омилената поза?

Истражувањето покажа дека најпопуларната поза е doggy style; 35,1 % од испитаниците гласале за оваа поза.

На второто место се наоѓа мисионерската поза со 22,5% од гласовите, а по неа следи позата кога жената е одозгора, со 19,4%.

Најнеомилената и најлошата поза, според испитаниците, е онаа кога партнерката седи на работ на некој стол, а партнерот пенетрира стоејќи пред неа.

Истражувањето покажа дека на луѓето им недостасува малку креативност.

реклама

Љубов и секс

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

10 причини зошто е добро да бидете сингл од 20 до 30 години

Read more

7 митови за изневерувањето што треба да престанеме да ги шириме

Read more

Знаци дека траумите од минатото влијаат на вашите врски

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе