Истражување: Колку штити една доза, а колку две дози на Pfizer?

Објавени се резултатите од најголемото истражување спроведено досега на луѓе кои ја примиле вакцината на Pfizer.

Вакцината дала заштита поголема од 95%, а истовремено истражувањето покажало дека таа заштита значително опаѓа ако личноста се вакцинира само со едната доза, наместо со препорачаните две дози.

Авторите на истражувањето се од израелската Национална кампања за вакцинација и изјавија дека доказите од студијата покажуваат дека пандемијата може да биде завршена со брзи глобални програми за вакцинирање.

Според резултатите објавени во Lancet, анализата од здравствените податоци од Израел, земја со најголем процент на целосно вакцинирани возрасни луѓе, покажа дека вакцината на Pfizer/BioNTech ефикасно ги заштитила и постарите луѓе во време кога доминантна беше заразната британска варијанта.

До почетокот на април скоро 5 милиони луѓе во Израел примиле две дози на вакцината, тоа е повеќе од 70% од населението.

Студијата покажа дека две дози даваат заштита од 95,3%, односно 96,7% заштита од смрт седум ден по втората доза. По 14 дена заштитата се зголемила на 96,5 проценти, односно 98%.

Заштитата е пониска ако луѓето добиле само една доза на вакцина. Меѓу 7 и 14 дена по првата доза е утврдено дека заштитата е 57,7 %, а заштитата од смрт 77%.

Авторите велат дека едната доза може да даде заштита за пократок период, посебно во средина во која се појавуваат нови вирусни честички. Тимот научници вели дека не е проучен ефектот од јужноафриканската вакцина која исто така е идентификувана во Израел.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Здравје

Колку вода треба да пиете во текот на летото?

Read more

Која е улогата на јодот во нашиот организам?

Read more

Идентификувани гени кои го зголемуваат ризикот од депресија

Read more

Што ни порачува телото, дали внесуваме доволно зеленчук?

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе