Истражување: Коронавирусот може да се „сокрие“ во ушите

Истражувачи од Универзитетот Џон Хопкинс открија дека коронавирусот може да се „сокрие“ на неочекувани места, во внатрешноста на ушите, како и зад ушите.

Тим оториноларинголози и патолози заклучи дека коронавирусот може удобно да се смести во средното уво и зад увото. Лекарите објавија резултати од аутопсија на тројца починати пациенти заразени со коронавирус. Установено е дека би можело да постојат многу други фактори кои влијаат на колонизација на средното уво со коронавирусот, а кои може да се разликуваат кај живите заразени луѓе.

„Би можело да има значајни разлики меѓу умирањето од коронавирус и умирањето со коронавирус“, велат истражувачите.

Новото откритие претставува предупредување за оториноларинголозите дека им се заканува директен ризик од зараза во текот на преглед на пациентите.

Се препорачува воведување дополнителни мерки за заштита во текот на прегледи на пациенти и при операции.

Тагови
реклама

Долго чувана тајна: Србите погодиле и втор F-117 за време на бомбардирањето на НАТО

Read more

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Ноќеска регистриран земјотрес во скопското епицентрално подрачје

Read more

Непознат објект прелета покрај Земјата, научниците не знаат што е

Read more

Здравје

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Read more

Неколку причини зошто да јадете ореви секој ден

Read more

Италија даде упатства за домашно лекување на КОВИД пациенти

Read more

Ако сте пушач, овие 3 намирници ќе ви помогнат да ги исчистите белите дробови

Read more

Магазин

  • play_arrow

Маска што штити од вируси и од надзорни камери

Читај повеќе

Зошто се бакнуваме со затворени очи?

Читај повеќе

Најлесно се вљубуваме во овие 4 хороскопски знаци

Читај повеќе
  • play_arrow

Кинески виролог предупредува: Нови видови коронавирус се закана за луѓето

Читај повеќе

Најавена и автомобилска трка на Месечината

Читај повеќе
  • filter

Уапсена египетска инфлуенсерка поради фотосесија во Гиза

Читај повеќе

Неколку причини зошто да јадете ореви секој ден

Читај повеќе
  • play_arrow

Кое куче е најпаметно?

Читај повеќе

Портали со стари вести за починати од COVID-19 шират паника и вознемиреност во јавноста

Читај повеќе