Истражување на Марс: Zhùróng прати нови фотографии од Црвената планета

Кинескиот ровер Zhùróng (祝融) ни дава увид во ситуацијата на Марс.

Од Марс пристигнаа пет нови фотографии! Кинеската национална вселенска управа (КНВУ) објави фотографии од Марс направени од нејзиниот ровер Zhùróng.

На 15 јуни Zhùróng успешно ја допре почвата на огромната рамнина на Црвената планета, наречена Утопија.

Првата фотографија направена на 26 јуни покажува пејсаж на Марс со детектор на површинска компонента и детектор за клима на роверот додека поминува низ Утопија.

Според Daily Mail, втората фотографија, направена на 4 јули, исто така ја покажува површината на Марс.

На третата и четвртата фотографија се прикажани карпите на површината, како и нешто што изгледа како траги од гуми што роверот ги оставил зад себе.

На петтата фотографија во боја исто така се гледаат траги од гуми, како и соларните панели и антената на роверот.

URL

Именуван по кинескиот бог на огнот, Zhùróng досега помина 58 дена на Марс, минувајќи повеќе од 300 метри, според кинескиот новинска агенција CGTN.

За време на својот престој на Црвената планета, Zhùróng патуваше на југ користејќи ја својата навигациска камера за да ги фотографира пејсажите на Марс.

Го искористи својот радар за пребарување на површината, метеоролошкиот монитор и инструментите за откривање на магнетното поле за да изврши научни експерименти, додава CGTN.

реклама

Водич за мажи: Како да зборувате „безобразно“ за време на секс ?

Read more

Тајра Бенкс 48. роденден го прослави со фотографија во костим за капење

Read more

Првата студија покажа: Омикрон успешно го избегнува имунитетот стекнат по природен пат

Read more

Ѓоковиќ со порака за здравје ги поддржа големите протести во Белград

Read more

Вести

Студија: Можно е омикрон да презел дел од генетскиот материјал на вирусот на настинка

Read more

Nissan и JAXA работат на нов прототип за лунарен ровер

Read more

Ужасот во Помпеја бил како да експлодирала атомска бомба

Read more

„Потенцијално опасен“ астероид ќе влезе во орбитата на Земјата

Read more
 

Гик

Студија: Можно е омикрон да презел дел од генетскиот материјал на вирусот на настинка

Читај повеќе

Гејмерски сон: Lamborghini столица од иднината

Читај повеќе
  • play_arrow

Nissan и JAXA работат на нов прототип за лунарен ровер

Читај повеќе

Откриена нова планета – што знаеме за неа досега?

Читај повеќе

Чет апликации кои ги споделуваат вашите податоци со ФБИ

Читај повеќе
  • filter

Ужасот во Помпеја бил како да експлодирала атомска бомба

Читај повеќе

„Потенцијално опасен“ астероид ќе влезе во орбитата на Земјата

Читај повеќе

Маск го спореди новиот директор на Twitter со Сталин во бизарно меме

Читај повеќе

Откриен виновникот за згрутчување на крвта од вакцината на AstraZeneca

Читај повеќе