Истражување покажа колку време е потребно за да се забележат резултати од вежбањето

Ф.З.
/ 11.07.2024 / 12:58

Една нова студија спроведена во Соединетите Американски Држави наведува дека на просечниот човек му се потребни речиси два месеца за да забележи резултати од вежбањето.

Ако се обидувате да изгубите тежина, не се обесхрабрувајте ако вашето тело едвај изгледа поинаку по еден месец.

Според една неодамнешна студија, на просечниот човек му требаат нешто повеќе од 6 недели нов фитнес режим пред да може да види физичка разлика. Кога ќе видат резултати, 54% велат дека е „полесно“ да се одржи нивната рутина.

Истражувањето на 2.000 возрасни ги открива целите што ги мотивираат луѓето да вежбаат, а најмногу да изгубат одредена тежина (43%), да ја зголемат нивната општа сила (43%) и да ја зголемат нивната општа подвижност (35%).

Сепак, 48% се загрижени за потенцијалното губење на мотивацијата да продолжат да вежбаат, а 65% веруваат дека мотивацијата за зголемување на нивото на нивната физичка подготвеност исчезнува со текот на времето.

Според испитаниците, мотивацијата за продолжување трае околу 4 недели пред да биде потребен нов поттик.

Истражувањето, нарачано од Optimum Nutrition и спроведено од TalkerResearch, открива дека исхраната значително влијае на нивото на мотивација за вежбање (89%), при што 29% од испитаниците веруваат дека не внесуваат доволно протеини во нивната исхрана.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Фит

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Read more

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Истражување покажа колку време е потребно за да се забележат резултати од вежбањето

Read more

Спанаќот е тајната на брзото и ефикасно слабеење

Read more
 

Магазин

  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе