Истражување: Секое осмо лице заразено со Ковид има долготрајни симптоми

Еден од осум луѓе кои страдаат од коронавирус развива барем еден симптом на долгорочен ковид, според едно од најобемните студии досега.

Со повеќе од половина милијарда случаи на коронавирус регистрирани ширум светот од почетокот на пандемијата, расте загриженоста за долготрајните симптоми на ковид.

Сепак, речиси ниту едно од постојните истражувања не ги споредило луѓето кои долго време боледуваат од Ковид со луѓе кои никогаш не биле заразени, па можно е некои од здравствените проблеми да не се предизвикани од вирусот. Како дел од новата студија објавена во медицинското списание The Lancet, повеќе од 76.400 возрасни лица во Холандија пополниле онлајн прашалник за 23 вообичаени долгорочни симптоми на ковид.

Помеѓу март 2020 година и август 2021 година, секој учесник го пополнил прашалникот 24 пати. Во овој период, повеќе од 4.200 од нив - 5,5 проценти - пријавиле дека имаат Ковид. Од оние со Ковид, повеќе од 21 процент имале барем еден нов или сериозно влошен симптом три до пет месеци откако се заразиле.

Сепак, скоро девет проценти од испитаниците од контролната група кои немале Ковид пријавиле слично зголемување. Ова сугерира дека 12,7 отсто од оние кои имале Ковид - околу еден од осум луѓе - страдале од долгорочни симптоми, се вели во студијата.

Истражувањето, исто така, забележа симптоми пред и по инфекцијата со Ковид, што им овозможи на истражувачите дополнително да утврдат што е поврзано со вирусот. Утврдено е дека вообичаените долгорочни симптоми на Ковид вклучуваат болка во градите, отежнато дишење, болки во мускулите, губење на вкус и мирис и општ замор.

„Голем напредок“

Еден од авторите на студијата, Аранка Балеринг од Универзитетот во Гронинген во Холандија, рече дека продолжениот ковид е „итен проблем со зголемување на човечките жртви“.

„Со гледање на симптомите кај незаразена контролна група и кај поединци пред и по инфекцијата со SARS-CoV-2, можеме да ги објасниме симптомите кои можеби произлегле од здравствените аспекти на пандемијата на незаразни болести, како што е стресот предизвикан од ограничувањата и неизвесноста“рече таа.

Авторите на студијата рекоа дека истражувањето е ограничено затоа што не ги опфаќа подоцнежните варијанти како што се делта и омикрон и не собира информации за некои симптоми, како што е маглата во мозокот, кои оттогаш се сметаат за вообичаен знак за долгорочен ковид.

Вториот автор на студијата, Џудит Росмален, рече дека „идните истражувања треба да вклучуваат симптоми на ментално здравје“ како депресија и анксиозност, како и аспекти како што се магла во мозокот, несоница и чувство на замор дури и по мал напор.

Кристофер Брајтлинг и Рејчел Еванс, експерти од Универзитетот во Лестер во Обединетото Кралство кои не беа вклучени во студијата, рекоа дека тоа е „голем напредок“ во однос на претходното долгорочно истражување на Ковид, бидејќи вклучуваше неинфицирана контролна група.

„Охрабрувачки, податоците од други студии“ сугерираат дека има помала стапка на долгорочен ковид кај луѓето кои биле вакцинирани или биле заразени со варијантата омикрон, забележаа тие во сродниот коментар во The Lancet.

реклама

Грците бесни на бојата на новите кошаркари: Ова не е наша репрезентација

Read more

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Ален Исламовиќ не се вика Ален, си го сменил името за подобра кариера

Read more

Цените на нафтата паднаа на најниско ниво од февруари

Read more

Здравје

Kакви промени може да очекувате ако ја исфрлите солта од исхраната?

Read more

Гинеколог ги советува паровите кои се мачат со неплодност

Read more

Зошто лицето ви е отечено наутро?

Read more

Чистење на црниот дроб: Еликсир од три состојки кој ги елиминира мастите и токсините

Read more
 

Магазин

Како пржената риба да биде крцкава и вкусна, а да не впие масло?

Читај повеќе
  • play_arrow

Разјаснет небесниот феномен кој го сними пилот во лет

Читај повеќе

Кои се ментално најсилни хороскопски знаци?

Читај повеќе

Kакви промени може да очекувате ако ја исфрлите солта од исхраната?

Читај повеќе

Осумката е ангелски број: Што носи денешниот датум 08.08?

Читај повеќе

Љубовна математика: Пресметајте ја долната граница на разлика во годините

Читај повеќе

Како се менува мажот кога ќе стане татко?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ослободете се од подбрадокот со неколку лесни вежби

Читај повеќе

Како да го средите домот за 30 минути?

Читај повеќе