Истражување: Смислата за хумор го продолжува животот за 8 години

Психологот Џенифер Екер и нејзината советничка Наоми Багдонас напишаа книга за смеењето и неговото влијае врз нашиот живот. Во книгата се наведени бројни истражувања за тоа како смеењето го подобрува квалитетот на животот, но и дека може да го продолжи за 8 години.

Во истражувањето учествуваа 1,4 милиони луѓе од 166 земји ширум светот, а резултатите покажаа дека се смееме многу поретко.

Востановиле дека возрасните луѓе сè помалку се смеат, особено по 23 години откако ќе завршат факултет.

Едно истражување покажа дека 4-годишно дете се смее 300 пати дневно, додека 40-годишно лице се смее 300 пати, секои 10 недели.

Истражувањето докажа дека смислата за хумор може да ви помогне и на работа и општо во животот.

Во истражување во Норвешка во кое 15 години биле следени повеќе од 50 илјади луѓе покажало дека луѓето со добра смисла за хумор во просек живеат 8 години повеќе од останатите.

реклама

Ова е можеби најлошиот начин да му соопштите на партнерот дека сте бремена

Read more

Најмали меѓу комшиите: Како стоиме на мапата за големина на пениси во Европа?

Read more

Најперверзните жени се родени во овој хороскопски знак

Read more

Делчевец пронајде лек за корона

Read more

Живот

Во која земја живеат најмногу милијардери?

Read more

„Ноќните птици“ се помалку продуктивни на работното место

Read more

За невакцинираните нема аџилак во Мека, одлучи Саудиска Арабија

Read more

Кратка историја на разводот

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Делчевец пронајде лек за корона

Читај повеќе

Зошто почесто треба да јадете зелка?

Читај повеќе
  • play_arrow

Стресот е тивок убиец - како да го победите?

Читај повеќе

Најдобриот рецепт за вкусно и сочно трилече

Читај повеќе

Во која земја живеат најмногу милијардери?

Читај повеќе

Три навики на здравите луѓе

Читај повеќе
  • play_arrow

Ја побара за жена на висина од над 4.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Интензивен HIIT тренинг за слабеење со Памела Рајф

Читај повеќе
  • play_arrow

Како би можело да изгледа животот по 1000 години?

Читај повеќе