Истражување: Вакцината на Johnson & Johnson е безбедна и ефикасна против корона

Вакцината против коронавирус на компанијата Johnson & Johnson која се прима само во една доза е безбедна и дава имунолошки одговор и кај младите и кај старите лица, покажуваат податоците од истражувањето кои вчера беа објавени во New England Journal of Medicine.

Научниците од J&J избраа здрави возрасни луѓе на возраст помеѓу 18 и 55 години и лица постари од 65 години и ги повикаа да примат мала доза од нивната вакцина наречена Ad26.COV2.S или плацебо.

До 57 дена сите доброволци имале антитела. Според податоците од истражувањето, најчестите нуспојави биле покачена температура, замор, главоболка, болки во мускулите.

Тестирани се 805 доброволци. Се очекува компанијата да ги објави резултатите од истражувањето од третата фаза во која учествуваа 45 илјади луѓе.

J&J за нивната вакцина против коронавирус ја користат истата технологија која ја користеја за развој на вакцина против ебола.

Ако биде одобрена, оваа вакцина ќе биде третата одобрена вакцина во САД по оние на Pfizer/BioNtech и Moderna. Вакцината на Pfizer е одобрена на 11 декември, а вакцината на Moderna e одобрена на 18 декември.

реклама

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Објавена првата фотографија од британскиот сој на коронавирусот

Read more

Америка е пред граѓанска војна, предупредува милијардерот Далио

Read more

Намирници кои ќе ви помогнат да заспиете полесно

Read more

Свет

Русија ќе му испрати на Мексико 24 милиони дози од вакцината Спутник V

Read more

Путин: Луксузната палата не е моја, им го перат мозокот на Русите

Read more

ЕК: Одговорите на AstraZeneca не се задоволителни

Read more

ЕК бара построги мерки за патување во и надвор од ЕУ

Read more
 

Вести

Груби: Една третина од рамковните административци од утре на работа

Читај повеќе

Русија ќе му испрати на Мексико 24 милиони дози од вакцината Спутник V

Читај повеќе
  • play_arrow

Путин: Луксузната палата не е моја, им го перат мозокот на Русите

Читај повеќе

Илинден-Тирана ги повика Македонците од Гора масовно да ја подржат партијата „Единствена горанска партија“

Читај повеќе

ЕК: Одговорите на AstraZeneca не се задоволителни

Читај повеќе

Насер Зибери избран за народен правобранител

Читај повеќе

Северна Македонија не доби рок за вакцините од Европската Комисија

Читај повеќе

Шахпаска: Се пријавуваат само 15 проценти од случаите на семејно насилство

Читај повеќе

Две деца повредени во сообраќајка во Кавадарци

Читај повеќе