Истражување: Врските кои ќе започнат онлајн, траат подолго од останатите

Паровите кои ќе се запознаат на интернет многу порано сакаат да започнат заеднички живот и да основат семејство, покажа истражување спроведено во Швајцарија.

Во истражувањето учествувале 3.235 парови постари од 18 години. Според резултатите, психолозите заклучиле дека луѓето кои се служат со апликации за запознавање на сродни души имаат поголеми и поцврсти цели во една љубовна врска, а со самото тоа и поголеми шанси да ја пронајдат вистинската личност и тој однос да потрае.

Оние парови кои ќе се запознаат преку интернет многу порано сакаат да започнат заеднички живот. Истражувањето откри дека апликациите помагаат во негувањето врски на далечина, дека луѓето поскоро сакаат да добијат деца, односно дека се сексуално задоволни исто како и оние парови кои се запознале во живо.

Апликациите за онлајн состаноци, како што е Tinder, ги користат голем број луѓе низ светот, особено сега во време на пандемија кога шансите и можностите да запознаете нова личност се значително намалени.

реклама

Овие се седумте најдобри мобилни телефони во светот

Read more

Не, Илон Маск не е мртов

Read more

Првпат воведена е-трговија во Пошта – онлајн нарачки со можност за испорака до адреса

Read more

Вучиќ прикажа фотографии со оружје и безживотни тела со траги на мачење

Read more

Љубов и секс

Може ли сексот да биде замена за тренинг? Еве колку калории ќе потрошите

Read more

Вечна „љубов“: Држави во кои немате право на развод

Read more

Ако партнерот ви го постави ова прашање, веројатно размислува за неверство

Read more

Знак на здрава врска: Пет кавги што ги водат дури и најсреќните парови

Read more
 

Магазин

Многу Ромки жртви на насилство чувствуваат дека да се биде добра жена значи да се трпи насилство

Читај повеќе
  • filter

Неверојатна трансформација: Иста тежина, различна форма

Читај повеќе

Забранета голотија во Занзибар, дури и за туристите

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Со недели го барал автомобилот паркиран во катна гаража

Читај повеќе

Како да разликувате постпородилна тага од депресија?

Читај повеќе

Не, Илон Маск не е мртов

Читај повеќе

Вака Американците се подготвуваат за зомби апокалипса

Читај повеќе

Јадењето месо е поврзано со низа болести, не само со рак

Читај повеќе