Италија даде упатства за домашно лекување на КОВИД пациенти

Италијанското Министерство за здравство ги објави основните упатства за пациентите со COVID-19 кои се лекуваат дома.

Инструкциите се однесуваат на пациенти кои се сметаат за помалку ризични, на кои не им е потребна хоспитализација и имаат симптоми слични на грип, односно на пациенти кои не се борат за воздух, а сатурацијата на крвта со кислород име е поголема од 92 проценти.

Овие пациенти може да имаат треска и покачена температура, но под 38 степени или над 38 што не трае повеќе од 72 часа.

Според упатствата на Министерството, потребно е периодично да се мери сатурацијата, да се зема парацетамол само доколку е потребно, да се обезбеди неопходна хидратација и правилна исхрана.

Експертите советуваат да не се менува терапијата што некој ја има за хронични заболувања, во спротивно постои ризик од влошување на состојбата.

Министерството препорачува да не се земаат кортикостероиди рутински, освен кај пациенти чија состојба не се подобрува дури и по 72 часа.

Министерството исто така советува да не се земаат антибиотици или хепарин освен ако општата состојба не се влоши и температурата не падне дури и по 72 часа.

Исто така, на болните со благи симптоми им се препорачува да не земаат хидроксихлорокин бидејќи ниту една научна студија не ја потврдила неговата ефикасност во лекувањето на COVID-19.

Во упатствата на италијанското Министерство за здравство се истакнува дека досега нема цврсти и непобитни докази дека земањето разни витамини, вклучително и витамин Д, како и лактоферин и кверцетин, помага во лекувањето на COVID-19.

реклама

Прилог за изградбата на Треска од 1978 година

Read more

Девојче почина поради предизвик на TikTok, започната истрага во Италија

Read more

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Она кога Град Скопје ќе се обидат да бидат кул

Read more

Здравје

Совети за поголема делотворност на зелениот сок

Read more

Неколку причини зошто треба редовно да јадете лешници

Read more

Пет трикови за зима без настинки

Read more

Работат против имунитетот – овие три намирници ја саботираат одбраната на организмот

Read more
 

Магазин

  • filter

Пештера Убавица: Заспаната убавица во средиштето на планината Буковиќ се разбуди

Читај повеќе

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Читај повеќе

Она кога Град Скопје ќе се обидат да бидат кул

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

Почина легендарниот водител Лари Кинг

Читај повеќе

Вкусен колач од само 4 состојки

Читај повеќе

Совети за поголема делотворност на зелениот сок

Читај повеќе

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Читај повеќе

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

Читај повеќе