Италија е против забраната за продажба на нови бензински и дизел автомобили од 2035 година

Уште една земја се изјасни против иницијативата на ЕУ.

Италија и нејзината автомобилска индустрија не се подготвени за тектонските промени потребни за да се овозможи забрана за продажба на автомобили со фосилни горива што ја предложи Европа за во 2035 година.

Вицепремиерот и министер за инфраструктура Матео Салвини рече дека забраната „нема никаква економска, еколошка или социјална смисла“. Салвини, познат по своите ставови против ЕУ, смета дека оваа политика на ЕУ не ѝ помага на животната средина, нарекувајќи ја „псевдоеколошки фундаментализам“.

„Тоа не ѝ помага на животната средина, но остава без работа десетици илјади работници“, рече тој.

Bloomberg наведува дека Салвини се повикал на плановите на ЕУ за воведување на стандардот Еуро7 до 2025 година, чија цел е да се намали количината на азотни оксиди кои се емитуваат за 25 отсто. Тој верува дека дополнителниот чекор кон усовршување на SUS моторот ќе го забави преминот на индустријата кон електрификација.

Истото мислење го дели и Карлос Таварес, извршен директор на Stellantis.

Италија, заедно со неколку други европски земји, создаде коалиција која предложи забраната за продажба на нови возила со фосилни горива да се одложи до 2040 година.

Во исто време, веќе во 2021 година, таа почна да лобира за изземање на малите производители на автомобили од забраната. Исто така, Салвини предлага сè да се решава на референдум.

реклама

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Read more

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Хачанов го советува Циципас: Ако сакаш да го победиш Ноле...

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Авто новости

Tesla оствари рекорден профит во 2022 година

Read more

Kia „растура“ во Европа

Read more

Колку се навистина поскапени автомобилите?

Read more

Студија откри кои се најатрактивните автомобили во светот

Read more
 

Автомобили

Audi го претстави концептот Activesphere кој се трансформира во пикап

Читај повеќе
  • filter

Porsche 75-тиот роденден ќе го прослави со концептот Vision 357

Читај повеќе

Tesla оствари рекорден профит во 2022 година

Читај повеќе

Kia „растура“ во Европа

Читај повеќе

Колку се навистина поскапени автомобилите?

Читај повеќе

Студија откри кои се најатрактивните автомобили во светот

Читај повеќе

Dacia го зеза BMW поради воведувањето претплата за греење на седишта

Читај повеќе
  • filter

Зад ознаката B5 GT се крие досега најмоќната Alpina

Читај повеќе

Дали половните автомобили ќе поевтинат во 2023 година?

Читај повеќе