Италија експериментира со 150 км/ч дозволена брзина на автопат

Италија на одредени делови од автопатиштата ќе дозволи зголемување на максималната дозволена брзина до 150 км/ч.

Ова е една од главните теми на кои се разговара изминативе недели во рамки на новитетите во прописите за движење на автопат.

Експертите ја разгледуваат можноста за едногодишен експеримент на одредени делови од автопатиштата низ земјата.

Идејата е да се тестира изводливоста и да се утврди дали е безбедно, а најверојатно ќе се воведува на патиштата со три коловозни ленти.

Министерот за сообраќај и инфраструктура Данило Тонинели првично се противеше на оваа идеја поради ризикот од несреќи предизвикани од преголема брзина, но се чини дека и тој го омекна ставот.

Максималната дозволена брзина на италијанските автопатишта сега изнесува 130 км/ч.

реклама

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Read more

Мистерија на Арктикот подгрева теории на заговор: Што се крие на замрзнатиот континент?

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more

Нов Зеланд по 102 дена има 4 новозаразени, веднаш воведен карантин

Read more

Авто новости

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Read more

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Read more

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Read more

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Read more

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Изгледа како Mustang, вози како Tesla – рускиот електричен Aviar

Читај повеќе
  • play_arrow

Забавен тизер за Ford Puma ST, деби во септември

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ретка ѕверка: Zagato IsoRivolta GTZ ќе се произведе во само 19 примероци

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony ќе тестира електричен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Суперспортскиот модел на Mercedes сега развива 530 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Поглед во освежениот BMW M5

Читај повеќе

Елон Маск: Tesla автомобилите се прескапи, потребен е поевтин модел

Читај повеќе

Nissan го подготвува новиот електричен SUV

Читај повеќе