Италија го забрани ChatGPT, трката за развој излезе од контрола

Италија стана првата западна земја што го блокира напредниот бот за разговор ChatGPT.

Италијанската државна агенција за заштита на податоци соопшти дека има загриженост за приватноста во врска со моделот, кој е создаден од американскиот стартап OpenAI и е поддржан од Microsoft. Затоа, донесе одлука за привремено блокирање на обработката на корисничките информации во Италија, која стапи во сила веднаш. Во соопштението се наведува и дека е отворена истрага.

Милиони луѓе користеа ChatGPT откако беше лансиран во ноември 2022 година. Овој разговор може да одговори на прашања користејќи природен, човечки јазик, а исто така може да имитира други стилови на пишување, користејќи го интернетот како што беше во 2021 година како своја база на податоци.

Имаше загриженост за потенцијалните ризици од вештачката интелигенција (ВИ), вклучувајќи ја и нејзината закана за работните места и ширењето на дезинформации и пристрасност. Претходно оваа недела, клучните фигури во технологијата, вклучително и Илон Маск, повикаа овие типови системи за вештачка интелигенција да бидат суспендирани поради стравувањата дека трката за нивно развивање е излезена од контрола.

Италијанското надзорно тело рече дека не само што ќе го блокира чат-ботот на OpenAI, туку и ќе испита дали е во согласност со Општата регулатива за заштита на податоците.

Надзорниот орган на 20 март соопшти дека апликацијата добила податоци кои вклучуваат разговори на корисници и информации за плаќање. Исто така, се наведува дека не постои правна основа што би го оправдала „масовното собирање и складирање на лични податоци со цел „обучување“ на алгоритмите што се во основата на работата на платформата“.

Исто така, се вели дека бидејќи не постои начин да се потврди возраста на корисникот, апликацијата ги изложува малолетниците на одговори кои се апсолутно несоодветни за нивното ниво на развој и свесност.

Италијанската агенција за заштита на податоци соопшти дека OpenAI има 20 дена да објасни како ќе одговори на загриженоста на регулаторот, со казна од 20 милиони евра или до 4% од годишниот приход, пишува BBC.

Агенцијата објави дека OpenAI има 20 дена да одговори на грижите на регулаторот и се соочува со казна од 20 милиони евра, или до 4% од годишните приходи.

Блокирањето на ChatGPT во Италија доаѓа само неколку дена откако Европол предупреди дека криминалците планираат да го користат ChatGPT за да извршат измама и друг сајбер криминал.

Тагови
реклама

Зошто луѓето го мразат Новак Ѓоковиќ?

Read more

Шест знаци дека ви недостасува витамин Б12

Read more

Рани симптоми на срцев удар што се појавуваат неколку месеци порано

Read more

Зошто Белгија воведува зелено трепкачко светло на возилата?

Read more

Вести

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Read more

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Read more

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Read more

Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Read more
 

Гик

Како да проверите дали некој ви ја „хакнал“ лозинката?

Читај повеќе

Со УВ светло откриле скриено поглавје во Евангелието по Матеј

Читај повеќе

Кина првпат испраќа цивилен астронаут во вселената

Читај повеќе

Нови детали за телефонот кој треба да биде конкуренција на iPhone

Читај повеќе

Јапонија планира да пренесува соларна енергија од вселената на Земјата

Читај повеќе

Париз предупреден: Денеска ќе „наврне“ 40 килограми пластика

Читај повеќе
  • play_arrow

Стигна конкуренцијата: Полета првиот кинески патнички авион C919

Читај повеќе

Twitter се повлече од доброволниот кодекс на ЕУ во борбата против дезинформации

Читај повеќе
  • play_arrow

Компанија на Маск доби дозвола да тестира мозочни чипови на луѓе

Читај повеќе