Италија личи на чизма, Албанија на кондом, а Македонија?

Јутјуберот Zackabier објави видео на својот канал во кое илустрираше на што го потсетуваат европските земји.

Во видеото, тој ги наведе сите земји на ЕУ, дури и оние што не се членки, вклучувајќи ја и Македонија.

Симпатичното видео го започна со прашањето – Дали и вие го гледате во Европа она што го гледам јас? Понатаму, тој прашува дали некогаш сте лежеле во трева и сте гледале во небото, прашувајќи се на што точно ве потсетува некој облак.

„Неверојатно е како облиците на облаците потсетуваат на некој предмет или животно, исто е и со контурите на границите на земјите“, вели тој во видеото.

Италија несомнено потсетува на чизма, Албанија за чудо, го потсетува на кондом, Ерменија на ајкула, а Австрија ја поврзува со дебел полжав.

Азербејџан помина подобро, па Јутјуб го поврзува обликот на границите на оваа земја со рајска птица, Белгија со човек што се моли и Босна со ракета.

И додека Хрватска традиционално ги потсетува луѓето на кифла, а оние што се пооптимисти на гулаб во лет, се чини дека „Game of Thrones“ ја смени таа перцепција, па Хрватска сега има форма на змеј.

Србија го потсетува јутјуберот на диносаурус, а Косово го поврзува со форма на дух.

Македонија наводно личела на цвет карфиол, па видете и сами во видеото дали сме можеле да поминеме и подобро.

Remote video URL
реклама

Најдобри во зодијакот - и астролозите бираат да им се родат децата во овој знак

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Како изгледаат снимки на белите дробови од вакциниран и невакциниран ковид пациент?

Read more

Ќерките на Анџелина Џоли ја засенија актерката на црвениот тепих

Read more

Чек дис аут

Оптичка илузија ја „пресече“ Големата пирамида во Гиза

Read more

Дали треба да ја пиете водата што отстоила преку ноќ во чаша?

Read more

Четири изгубени технологии на древните цивилизации

Read more

Што ако целата вода на Земјата замрзне во една секунда?

Read more
 

Магазин

Уапсен по грешка: Пакистански таксист ослободен од Гвантанамо по 17 години тортура

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува со белите дробови откако ќе престанете со пушење?

Читај повеќе

Што најмногу сакаат мажите да слушаат за време на сексот?

Читај повеќе

Десерт на денот: Пита со јаболка и суво грозје

Читај повеќе

Шест вежби кои се добри за мозокот

Читај повеќе

Неколку совети како да подготвите вкусно јунешко месо

Читај повеќе
  • filter

Оптичка илузија ја „пресече“ Големата пирамида во Гиза

Читај повеќе

Што ќе се случи на нашето тело ако се тушираме само со вода?

Читај повеќе
  • play_arrow

30 дена студен туш - како ќе реагира телото?

Читај повеќе